Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Mehmet Emin Karamehmet sosyal medyada gündem oldu! Herkes onu konuşuyor! Karamehmet olayı nedir? Mehmet Emin Karamehmet kimdir?

Twitter’ın gündemi bir dönem Türkiye’ye damga vurmuş isimlerden biri olan Mehmet Emin Karamehmet oldu. Peki Mehmet Emin Karamehmet neden gündem oldu? Detaylar haberimizde…

Twitter’ın gündemi bir dönem

Türkiye’nin bir dönem en büyük iş insanlarındandı. Turkcell, Yapı Kredi Bankası, BMC, Superonline, Dijiturk, Akşam Gazetesi, Show TV ve daha nice ulusal çaplı firmanın kurucusu Mehmet Emin Karamehmet, Twitter’ın gündemi oldu. İş insanı Alphan Manas, Mehmet Emin Karamehmet’in binada giriş kartı ile çekilmiş fotoğrafını yayınladı.

NİCE FİRMANIN KURUCUSU

Alphan Manas, Mehmet Emin Karamehmet ile ilgili yaptığı paylaşımda ise şunları söyledi:
“Fotoğrafta gördüğünüz kişi Mehmet Emin Karamehmet. Benim hayatımı değiştiren (ayrıca eski eşimle olan nikah şahidim) ve bugünlere gelmemde (Ersin Pamuksüzer ile beraber) etkin önemli kişilerden biri. Yapı Kredi Bankası, Pamukbank, BMC, Turkcell, Superonline, Digiturk, Akşam Gazetesi, Show TV ve nice nice firmaların kurucusu ve sahibi kendisi.

BOYNUNDA GİRİŞ KARTI VAR

Dikkatinizi çekti mi?: Boynunda bina giriş kartı var. “Yahu kendi binana girerken karta ne ihtiyacın var?” demezler mi. Demezler. Çünkü burası Türkiye. Böyle mütavazi bir insan olduğu (ve her devrin yalakası olmadığı) için hükümetler kendisine ait olmayan ne kadar borç varsa ondan tahsil edip, yiyip bitirdiler.
Bereket değerli dostum Mehmet Sepil ona Kuzey Irak’ta petrol lisansı aldırttı da oradan gelen gelire dokunamadılar. Sepil de hisselerini satıp Göztepe’yi satın aldı.

PEUGEOT 508 İLE BİNAYA GELİRKEN…

Digiturk’ün kuruluşunda aynı binada bizde onunla ortak Çocuk Televizyonunu kurarken kendi kullandığı Peugeot 508 ile binaya gelirken, biz o zamanın görgüsüzlüğüyle (biraz da eski ortağımın gazıyla, ki kızmıyorum ona. Çünkü çok işe yaradı sonra) dünyada ilk çıkan BMW 740 iL’lerle dolaşıyorduk. İnanın görmesin diye utancımdan yardımcım Ercan’a (şöför kelimesinden nefret ederim) Digiturk’ün önünde arabayla durmamasını rica ediyordum. Adam bizi beraber kurduğumuz şirketlere sermaye koymadan ortak ettiği gibi sermayemizin yetmediği işlerde (İddaa) bir de ABD Doları üzerinden faizsiz borç verdi. Ama benim kullandığım arabanın 1/10 fiyatında arabaya biniyor.

ONU SÖMÜRECEK…

Onunla çalıştıktan sonra asla küçük (hissedar) ortaklarıma karşı onu sömürecek, finansal eksikliklerini lehime kullanacak bir girişimde bulunmadım.
Gelin görün kü ülkemizde durum çok farklı. Siyasileri görüyorsunuz. Kibir almış başını yürümüş. Para hırsı ve güç elde etme ihtirası zirve yapmış.

GÖTEBORG’A GİTMEYELİM…

Nereye götüreceksiniz elde ettiklerinizi? İnanın son 30 yılda yemek yediğim restaurantlar hiç değişmedi. Monaco’da ıstakoz yemedim ama Monaco Prensesi Caroline’in oğlu Prens Casiraghi’yi oturduğum yalı’da ağırladım. Ama hiç paylaşımda bulunmadım. O zamanların sosyal medyası Alem dergisiydi. Hem de dergi Mehmet Emin Karamehmet’indi.
Ben de mütevazi olmaya çalışıyorum diye Mehmet Emin Karamehmet gibi Göteborg’a gitmeyelim/gelmeyelim bari” ifadelerini kullandı.

“OLDUKÇA YAŞLANMIŞ”

Öte yandan bir başka iş insanı Ömer Ekinci de Mehmet Emin Karamehmet ile ilgili görüşlerini paylaşarak şunları söyledi:
“Turkcell eski CEO’su Murat Erkan enteresan bir fotoğraf paylaşmış. Bir dönemin efsane girişimcisi Mehmet Emin Karamehmet ile beraberler fotoğrafta. Mehmet Emin bey oldukça yaşlanmış.

VAKTİ GELİNCE…

Türk girişimciler arasında en merak ettiğim insanlardan, zamanında dev bir medya patronuyken bile hiç ekranlara çıkmamış, röportaj vermemiş, sesini bilmediğimiz bir insan. Böyle inanılmaz deneyimlere sahip birçok iş insanı var. Ya ortada yoklar, ya da konuşmuyorlar, deneyimlerini paylaşmıyorlar. İyisiyle kötüsüyle edindikleri dev bir tecrübe dağı var ve anlatmazlarsa, yazmazlarsa onlarla birlikte o bilgi birikim de vakti gelince ölüp gidecek” dedi.

MEHMET EMİN KARAMEHMET KİMDİR?

Mehmet Emin Karamehmet (d. 1 Nisan 1944; Tarsus, Mersin), Çukurova Holding’in sahibi, eski medya patronu, iş insanı ve Forbes dergisinin 2010 yılında açıkladığı “dünyanın en zenginleri” sıralamasında 4 milyar dolar ile en zengin Türk iş insanı olmuştu. Mehmet Emin Karamehmet, 1 Nisan 1944 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdu. Mehmet Emin Karamehmet, liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Robert Kolejde tamamladı. Ardından İngiltere’de bulunan Dover College’da ekonomi eğitimi aldı. Mehmet Emin Karamehmet’in başkanlığını yaptığı dönemde (1969-1970) Mersin İdmanyurdu birinci ligi dördüncü sırada tamamlamıştır.
1994 yılında Murat Vargı ile Turkcell’i kurdu, 1999 yılında ise Digiturk’ü kurmuştur.
Yönetim kurulu başkanı olduğu Çukurova Holding; otomotiv, endüstri, inşaat, iletişim ve bilgi teknolojileri, medya, taşımacılık ve hizmet, finansal hizmetler, enerji gibi sektörlerde faaliyet göstermiştir.

Faaliyet
Mehmet Emin Karamehmet 2002 yılında Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren petrol şirketi Genel Enerji’yi kurmuştur. Daha sonra şirketin %50’si Nathaniel Philip Rothschild’in kurduğu Vallares yatırım şirketi tarafından satın alınmıştır. Bu birleşme neticesinde 4 milyar dolar değerinde bir şirket ortaya çıkmıştır.

Serveti
Forbes dergisinin 2000 yılında açıkladığı “dünyanın en zenginleri” sıralamasında 8 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 29. kişisi olmuştur. 2000 yılında Forbes dergisinde bu zamana kadar en üst sıraya çıkan Türk unvanını elde etmiştir. Günümüzde ise serveti her ne kadar düşmüş olsa da Forbes dergisinde bu zamana kadar en üst sıraya çıkan Türk unvanı hâlen kendisindedir.
2002 yılında finans sektöründe faaliyet gösteren Mehmet Emin Karamehmet’in sahibi olduğu Pamukbank’a TMSF tarafından el konulmuş, ardından TMSF ile yaptığı anlaşma üzerine bankacılık yetkilerinden vazgeçmiş ve 2004 yılında sahibi olduğu bir diğer banka olan Yapı Kredi Bankası’nın da satış süreci başlamış oldu. Yine serveti bu dönemde büyük ölçüde düşüşe uğramıştır.
2005 yılında çoğunluk hissesini elinde bulundurduğu Turkcell hisselerinin bir kısmını borçlarından dolayı satmıştır.
2010 yılında Forbes dergisinin açıkladığı “En Zengin 100 Türk” sıralamasında 1. sıradan, 4 milyar dolar ile en zengin Türk iş insanı olmuştur.
18 Mayıs 2013 tarihinde sahibi olduğu Çukurova Holding’in Cavit Çağlar ile İnterbank ile ilgili kredi ilişkilerinden kaynaklanan 440 milyon Amerikan doları borçtan kalan 75 milyonun ödenmemesi nedeniyle TMSF tarafından Skyturk360, Show TV, Akşam Gazetesi ve BMC daha sonralarında ise Digitürk, Lig TV gibi medya kuruluşlarına ve şirketlerine el konulmuştur.
2020 yılında açıklanan “Türkiye’nin en zengin 100 ailesi” listesinde 44. sırada yer almaktadır.

Hakkındaki davalar
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Emin Karamehmet’i yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığı dönem içerisinde Pamukbank’tan kullandırılan bazı kredilere ilişkin olarak zimmet suçundan 11 yıl 8 ay hapis ve 471 milyon 950 bin 66 lira adli para cezasına mahkûm etti. Ayrıca Mehmet Emin Karamehmet’e yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

İlişkili olduğu kuruluşlar
* Baytur İnşaat
* BCP Bank
* Borak S.A.
* Genel Energy
* Genel Denizcilik Nakliyatı
* Çukurova Holding

Özel hayatı
Evli ve Gülsün Nazlı Karamehmet adlı bir çocuk babasıdır.