Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Cansu Kızılkaya

Kocaeli’de tık yok

Cumhuriyet Halk Partisi 31 mart yerel seçimlerine damga vuran parti oldu. Seçime ittifaksız giren CHP 1977 seçimlerinden sonra birinci parti olarak tarihi bir zafere imza attı.

Ülke genelinde çok önemli bir başarı elde eden CHP, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne 22 yıllık iktidar hayatında ilk seçim yenilgisini tattırdı.

Seçimlerin ardından ülke genelinde kimsenin beklemediği bir tablo ortaya çıktı. CHP 14’ü büyükşehir olmak üzere belediye başkanlığı sayısını 21’den 35’e yükseltti. AK Parti’nin kazandığı belediye sayısı ise 39’dan 24’e kadar düştü.

Yerel seçim sonuçları 2028’e nasıl yansıyacak, ülkeye neler getirip neler götürecek hep birlikte göreceğiz.

CHP 2019 seçimlerinde kazandığı İstanbul’u kaybetmezken, 11 ilin bulunduğu Marmara Bölgesinde ise AK Parti sadece 2 ilde söz sahibi olma hakkı kazandı.

Kocaeli’de Tahir Büyükakın koltuğunu korurken, Sakarya’da ise Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Büyükşehir belediye başkanı seçildi.

Anlayacağınız AK Parti Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan, istihdamın en yoğun olduğu koskoca Marmara Bölgesi’nde 2 ilin sahibi oldu. Tablonun ne kadar vahim olduğu ortada.

Hatta daha doğru bir aday ile Kocaeli AK Parti’nin elinden alınabilirdi… Erken atılacak adımlar şehrin kaderini bambaşka bir yöne çevirebilirdi.

AK Parti’nin en azından elindekileri tutabilmek için önümüzdeki yerel seçimlere kadar çok çalışması, bazı fedakarlıklar yapması gerekiyor.

Sakarya bu çalışmalara başladı… Komşumuz Sakarya’da yerel seçimlerin ardından vatandaşlara bir takım güzellikler yapıldı. Yapılmaya da devam ediyor. Sakarya 2029 yerel seçimleri için sahaya indi bile.

Yusuf Alemdar’ın Sakarya vatandaşlarına dair ilk hizmetlerinden biri su fiyatlarında indirim yapmak oldu. Sakarya’da konutlarda kullanılan su için yüzde 20 indirim kararı meclisten geçti.

Alemdar, Sakarya’da oldukça ses getiren bir icraate daha imza attı. Artık şehirdeki ilkokul ve ortaokul öğrencileri ulaşımdan ücretsiz yararlanacak. Lise ve üniversite öğrencilerine ise yüzde 54 indirim yapıldı.

Evet Türkiye ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyor. İktidar kemerleri sıkma politikası uyguluyor. Ancak Sakarya Belediye Başkanı Yusuf Alemdar’ın yaptığı bu indirimler yerel yönetimler için değerli…

Kocaeli ise indirimi sadece Outlet Ucuzluk Panayırı’nda görüyor. O işten çıktıktan sonra trafikte sıkışıp kalmazsak.

Şehirde hiçbir şeye indirim gelmezken, zamlar yağmur gibi yağıyor. Gözümüzü kapatıyoruz zam açıyoruz zam…

Geçtiğimiz günlerde 210 gramı 8 TL olan ekmeğin gramajı 200 grama düşürüldü ve 10 TL’den satılmaya başladı. Hatta bu ekmek zammı Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanmadan uygulanmaya başladı.

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası ise ulaşıma yüzde 70 oranında zam istiyor. Zam onaylanırsa 13 TL olan tam bilet kurban bayramından sonra 21 TL’ye yükselecek…

Her şeye zam gelirken taksiciler de durur mu? Onlar da yüzde 75 zam talebini iletti bile. Yine zam onaylanırsa indi bindi yakın zamanda 140 TL’ye yükselebilir.

2029 yerel seçimlerinde durumu kritik olarak yorumlanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise hiçbir şey yapmıyor. Zamlara engel olamıyor, Kocaelilileri zor duruma sürüklemeye devam ediyor.

Bu şehri fırıncılar ve otobüsçüler mi yönetmeye devam edecek? Yoksa Tahir Büyükakın mevkidaşı Yusuf Alemdar gibi halkın yararına indirimler yapmaya başlayacak mı?

Bu kentin hangisini hak ettiğini bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER