Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YÖK, dört bölümün öğrenci kontenjanlarını azalttı. Hangi bölümlerin kontenjanları düşürüldü?

YÖK Başkanı Özvar: ”Mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir.” dedi.

YÖK Başkanı Özvar: ''Mimarlık,

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, 259. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda, yükseköğretim sisteminin erişilebilir ve kapsayıcı olmasını amaçladıklarını belirtti.

‘YOĞUN TALEBE DOĞRU POLİTİKALARLA YANIT VERMEK GEREKİR’

“Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, YÖK’ün çalışmaları sonucunda üniversitelerde bu yıl 1 milyonu aşan bir kontenjan oluşturulduğunu belirtti. Özvar, kapasitenin hızla arttığını ve yükseköğretime olan talebin güçlü bir şekilde devam ettiğini vurgulayarak, ‘Bu yoğun talebe doğru politikalarla yanıt vermek önceliklerimizden biridir’ dedi.Özvar, YÖK olarak gelecek dönemdeki vizyonlarından birinin istihdama duyarlılık olduğunu belirterek, ‘İstihdamla bağlantısı azalan programların kontenjanlarını kademeli olarak azaltıyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘BU KARAR DURUMU KONTROL ALTINA ALMAYI AMAÇLIYOR’

Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun aldığı kararla, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı açık öğretim programlarına ‘ikinci üniversite’ kapsamında yalnızca 35 yaş üstü öğrencilerin kayıt yaptırabileceğini açıkladı. Özvar, ‘Başta öğretmenlik mesleği olmak üzere ülkemizin istihdam dengesini gözeterek bu kararları alıyoruz. Farklı ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerimizin öğretmenliğe geçiş fırsatı yakalamak amacıyla 35 yaş sınırı getirdiğimiz programlara yoğun ilgi gösterdiklerini görüyoruz. Bu karar, bu durumu kontrol altına almayı ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır’ dedi.”

‘EĞİTİM KALİTESİNİ ARTTIRMAYI AMAÇLIYORUZ’

Özvar, ülkenin kaynaklarının, özellikle insan kaynağının, verimli kullanımı konusunda çok titiz davrandıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bir yandan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ek kontenjanlar sağlanırken, diğer yandan mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimler gibi alanlardaki eğitim kalitesini artırmak amacıyla, piyasa taleplerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçlarına göre yeni düzenlemeler yapılmış, öğretim elemanları sayısı, derslik kapasitesi ve benzeri unsurlar göz önünde bulundurularak bu kontenjanlar azaltılmıştır.”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocaeli Dilovası ilçesinde meydana gelen
Sıradaki Haber Aracı perte çıkan vatandaş isyan etti! “Bu kadar mı çaresiziz”