Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yatırımcıların merak ettiğini soru: Dow Jones günü nasıl kapattı?

New York borsası günü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi 400 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 1,09 atarak 39.721,36 puana çıktı.

New York borsası günü

New York borsası günü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow jones endeksi 400 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 1,09 atarak 39.721,36 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 1,02 artışla 5.633,91 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,18 kazançla 18.647,45 puana ulaştı. İki endeks de kapanış rekorlarını tazeledi.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’deki açıklamaları sonrasında bu yılın sonlarında faiz indirimine başlanabileceği yönündeki beklentiler güçlenirken, pay piyasalarında pozitif seyir izlendi. Analistler, endekslerin bugünkü performansına büyük teknoloji şirketlerin hisselerindeki yükselişin de katkıda bulunduğunu ifade etti. Powell, yarıyıllık Para Politikası Raporu’na ilişkin sunumunun ikinci gününde, enflasyonun düşüş eğiliminde olduğuna dair “biraz güveni olduğunu” ancak sürdürülebilir şekilde yüzde 2’ye düştüğünden yeterince emin olduğunu söylemeye “henüz hazır olmadığını” belirtti.

BANKA BİLANÇOLARI BEKLENİYOR

Son okumaların ilerleme gösterdiğine işaret eden Powell, daha fazla iyi verinin enflasyonun yüzde 2 hedefine düştüğüne dair güveni güçlendireceğini yineledi. Analistler, Fed’in gelecekte atacağı para politikası adımlarına daha fazla ipucu için yatırımcıların yarın açıklanacak tüketici enflasyonu verileri ile cuma günü yayımlanacak banka bilançolarını beklediğini kaydetti.

DEĞER KAZANDI

Makroekonomik veri tarafında, ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı yüzde 7 olurken mortgage başvuruları yüzde 0,2 azaldı. Öte yandan, Nvidia’nın hisseleri yaklaşık yüzde 2,5, Apple’ın hisseleri yüzde 2, Microsoft’un hisseleri yüzde 1,5, Alphabet ile Meta’nın hisseleri de yüzde 1 değer kazandı.