Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Şaka değil gerçek! günde 1 kere gülme zorunluluğu  getirildi

Gülmenin kalp krizi riskini azalttığına dair bilimsel araştırma siyasetçileri harekete geçirdi.

Gülmenin kalp krizi riskini

Japonya’da siyasetçiler, kalp kriziyle mücadele için farklı bir yol izleme kararı aldı…  Ülkenin kuzeyindeki Yamagata’daki meclis üyeleri bölgedeki bilim insanlarının yaptığı bir araştırma sonucunda zorunlu olarak günde bir kez gülünmesine karar verdi.  Mecliste çoğunluğu elinde bulunduran muhafazakar Liberal Demokrat Parti tarafından önerilen yasa, Yamagata vatandaşlarının “kahkahanın sağlığa yararlı etkileri konusundaki anlayışlarını derinleştirmelerini ve günde bir kez gülmek gibi yollarla zihinsel ve fiziksel sağlığı şekillendirmek için çaba göstermelerini” hükme bağlıyor.

KAHKAHA GÜNÜ BELİRLENDİ

Ayrıca işletmelere “kahkahalarla dolu bir işyeri ortamı geliştirmeleri” emredilirken, her ayın sekizinci gününü, özel bir gayretle teşvik edileceği “kahkaha günü” olarak belirlendi. Ancak kararname Meclis’in muhalefet kanadındakileri kızdırdı ve anayasal koruma konusunda bir tartışmaya yol açtı. Japonya Komünist Partisi meclis üyesi Toru Seki, “Gülmek ya da gülmemek, düşünce ve inanç özgürlüğünün yanı sıra içsel bir özgürlük olarak anayasa tarafından güvence altına alınan temel insan haklarından biridir” dedi.

TEK BÖLGE DEĞİL

Muhalefetteki koalisyon adına açıklama yapan siyasetçi Satoru Ishiguro, “Sağlık sorunları nedeniyle gülme zorluğu yaşayanların insan hakları göz ardı edilmemeli” dedi.  Yamagata Tıp Fakültesi’nde görevli bilim insanları 5 yıl önce bir araştırma yapmış ve gülmenin kalp ve damar rahatsızlıkları riskini azalttığını ortaya çıkarmıştı. 17.152 insanın verilerinin incelendiği araştırma Journal of Epidemiology isimli dergide yayınlanmıştı.  Öte yandan Yamagata, gülme konusunda harekete geçen tek Japon bölgesi değil… Hokkaido, 8 Ağustos’u gülme günü olarak seçmişti. Japonca’da 8/8 “haha” olarak telaffuz edildiği için bu gün tercih edilmişti.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanı Edi Rama,
Sıradaki Haber NATO Zirvesine katılan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nı ayakkabıları dikkati çekti