Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ev sahiplerinden gelen şaşırtan talepler “yok artık” dedirtiyor!

Yüzde 25 zam sınırı kalksa da ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları ev sahiplerinden gelen farklı taleplerle devam ediyor. Ev sahiplerinin şaşkınlığa neden olan talepleri arasında sabıka kaydı, maaş bordrosu ve memur olma şartı var.

Yüzde 25 zam sınırı

Kirada yüzde 25’lik sınır kalkması sonrasında yüzde 65’e varan ve hatta bu oranı da geçen zamlar gündeme geldi. Bundan dolayı ev sahibi kiracı anlaşmazlıkları farklı sorunlarla devam ediyor. Kimi ev sahiplerinin yeni şartları “yok artık” dedirtiyor. Şartlar arasında sabıka kaydı, maaş bordrosu ve memur olma yer alıyor. Birçok ev sahibinin ise tek şartı kiranın düzenli ödenmesi…

HUKUKA AYKIRI TALEPLER

Hukukçulara göre, ev sahiplerinin bu tarz talepleri normal. Ancak, hukuka aykırı talepler de var. Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Kiracısını tercih ederken belli bir memuriyet kriteri araması veya herhangi bir çalışma kriteri araması veya birtakım ekonomik belgeler talep herhangi bir şekilde bir hukuka aykırılık yoktur.” dedi. Kiraz, ayrıcı ve bölücü bir ifadenin hiçbir şekilde kiracı arama kriteri olmaması gerektiğini vurguladı.

“İKİ MAAŞI OLSUN”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise “İki tane kefil isteyen veya bir evde en az iki tane maaşı olsun diyen ev sahipleri de yavaş yavaş türemeye başladı.” dedi.