Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ATM’lerde tükenen paraların nedeni belli oldu! Uzman isim yazdı

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan ATM’lerde para bulunamama sorunun nedenini Ekonomim gazetesi yazarı Şeref Oğuz yazdı.

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan

ATM’lerde sıklıkla para bulunmamasının nedenini açıklayan Oğuz, “Elimiz boş dönmesin diyerek ‘bakiyeni sorabilirsin’ kabilinden yazılar çıkarıyor ekrana” dedi.

MEVCUT BANKNOTLAR YETERSİZ

Yazısına şöyle devam eden Oğuz, “Peki, bunu neden yapıyor? Şundan; kupür yükseltmiyoruz. Kural basit; tedavüldeki banknotların içinde en yüksek kupürlünün miktarı, toplamın yarısını geçmiş ise bir üst kupüre geçilir. Peki, geçildi mi? Çoktan… En yüksek kupür; 2 milyar adede koşuyor. 100’lüklerin adet sayısı geri gidiyor. Bankaların aldığı karar doğrultusunda bayram sonrası ATM’lerden artık 10 ve 20’lik çıkmayacak. Neden? Çünkü 500’lük ve 1000’lik banknot basımına izin çıkmadı CB’den… 200’lükler de ATM haznelerinden taşar oldu. 200’lük, 100’lük ve 50’likler, gün içinde çabucak çekilince ATM’de para tükeniyor.

YENİ KUPÜRLER GELİYOR MU?

Evet; 500’lük ve 1000’lik kupürler çalışılıyor. Sorun, arka yüzüne hangi fotoğrafların konulacağı… İddialar arasında son 22 yılda ön plana çıkarılan isimlerden birinin olacağı yönünde. Bu konuda tahminler sıralanıyor. Adlandırmak istemiyorum zira doğrulayamadım.”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İktidar ekonomik sıkıntıları gidermek adına
Sıradaki Haber Asgari ücret ne kadar olacak?