Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER 2024: Aşure Ne Zaman Yapılır? Aşure Ayı Temmuzun Kaçıncı günü Başlar?

2024 aşure günü için hazırlıklar başladı. Muharrem Ayı’na girişle birlikte aşure günü araştırıldı. Geçtiğimiz yıla göre 10-11 gün daha erken başlayan aşure günü için tarih verildi. Peki, aşure günü ne zaman başlar ve biter 2024? İşte yanıtı..

2024 aşure günü için

Milyonlarca vatandaşın gündeminde ilk sırada yer alan aşure günü ne zaman başlar ve biter 2024 belli oldu.  Muharrem Ayı’nın başlamasıyla birlikte gözler gözlr Aşure Günü 2024 tarihine çevrildi. Bilindiği üzere Muharrem Ayı’nın 10. günü İslam İnancı’nda Aşure Günü olarak kabul ediliyor. Faziletleri ile bilinen ve ibadetlerle geçirilen Aşure Günü tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edildi. Peki, aşure ne zaman yapılır? Aşure günü ne zaman başlar ve biter 2024? İşte merak edilen aşure günü..

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN BAŞLAR VE BİTER 2024

2024 yılında Aşure günü 16 Temmuz Salı günü başlayacak ve 5 Ağustos 2024 tarihine kadar devam edecek. Fındıktan buğdaya, fıstıktan nohuta kadar birçok malzemenin karışımı olan aşure günü muharrem ayıyla birlikte yapılmaya başlıyor.

2024 MUHARREM AYI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan vakit hesapları bilgilendirmesinde 1024 hicri yılbaşının tarihi açıklandı. Açıklamaya göre 2024 hicri yılbaşı 7 Temmuz 2024 Pazar gününe denk geliyor. Bu tarih Muharrem ayının da başlangıcı olacak biliniyor. Aynı zamanda Hicri takvimin yeni yılının ilk gününü işaret ediyor.