Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçları, ÖSYM tarafından henüz resmi bir tarih duyurusu yapılmamasına rağmen, geçmiş yıllardaki verilere dayanarak beklenen tarih aralığına işaret ediyor. İşte o tarih!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçları, ÖSYM’nin geçmiş yıllardaki uygulamalarına benzer şekilde henüz resmi bir tarih açıklamamasına rağmen, kayıt tarihleri adaylara bazı ipuçları sunuyor. Öğrenciler, yerleştirme sonuçlarını “https://sonuc.osym.gov.tr” adresi üzerinden öğrenebilecekler.

ÖSYM Bilgi Sayfası tarafından yayınlanan bilgilere göre, YKS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair resmi bir tarih belirtilmese de geçen yıl tercih işlemlerinin sona ermesinin ardından 10 gün içinde sonuçların açıklandığı belirtiliyor.

2023 yılında üniversite kayıt tarihlerinin 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirileceği göz önüne alındığında, YKS tercih sonuçlarının 14 Ağustos – 18 Ağustos tarihleri arasında açıklanması bekleniyor.

Öğrencilerin aklındaki sorulardan biri de tercihlerini değiştirip değiştiremeyecekleri. ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalarına göre, tercih işlemleri tamamlanmalı ve ekran üzerindeki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Bu sürecin tamamlandığından emin olmak için “2023-YKS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeniz gerekmektedir.

Tercihlerini tamamlayan adaylar, tercih süresi içerisinde (https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden) tercihlerinde değişiklik yapabilirler. Ancak tercih süresi sona erdikten sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır. Tercihlerin tamamen iptal edilmesi mümkün olmamakla birlikte, belirli bir süre içinde değişiklik yapma imkanı bulunmaktadır.

Sonuçları öğrenmek isteyen adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden veya mobil uygulamalarından sınav sonuçlarına erişebilirler. Ayrıca, adaylara sonuç belgesi fiziksel olarak gönderilmeyecektir.