Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YKS sınavı ne zaman açıklanacak? YKS bugün açıklanır mı?

YKS 2023’ün ne zaman açıklanacağı milyonlarca öğrenci ve velinin bir numaralı gündemi YKS 2023 hakkındaki açıklamaları sizin için derledik işte detaylar;

YKS 2023'ün ne zaman

ÖSYM tarafından daha önce paylaşılan ”2023 YKS başvuru kılavuzunda” sınav sonuçlarının 20 Temmuz Perşembe günü ilan edileceği bilgisi paylaşıldı. Sınav sonuçlarının beklenen takvimden önce açıklanması ÖSYM’nin gündeminde bulunmuyor.

Haziran ayının ilk haftası düzenlenen LGS sınav sonuçları bayrama denk gelmesi sebebiyle belirlenen tarihten 3 gün önce erişime açılmıştı. Zira YKS sonuçları açıklanma tarihi özel bir güne gelmediğinden ÖSYM gündeminde erken açıklanması bulunmuyor. Pek çok öğrencinin merak konusu olan YKS sınav sonuçları ile ilgili detayları paylaştık.

TYT ve AYT olarak ikiye ayrılan sınavda öğrencilerin yeterlilikleri sınandı her sene değişiklik gösteren üniversite puanlarına ise “Yök atlas” sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. “OBP” yani “ortaöğretim başarı puanının” da önemli olduğu sınavda öğrencilerin ortaöğretim başarıları da önemli olacak ortaöğretim başarı puanını hesaplamak için çeşitli siteler mevcut öğrencilerin bu puanları hesaplaması ise oldukça önemli.

TYT PUANI HESAPLANMAYAN ÖĞRENCİLER TERCİH YAPAMAYACAK

TYT puanı hesaplanan ve diğer oturumlara katılmayan adaylar ön lisans programlarını tercih edebilecek. Bu adaylar merkezi yerleştirme ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edemeyecek.

YKS SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

“YKS sınav sonuçları açıklandı” duyurusu geldikten sonra adaylar osym.sonuc.gov.tr adresinden veya ÖSYM’nin sosyal medya hesabından paylaştığı sorgulama ekranından sınav sonuçlarına erişebilecek.

Sınav sonuçları T.C. kimlik numarası /YU Numarası ve aday şifresiyle birlikte sorgulanabilecek. Sınav sonuç ekranında adaylar sorgulama işlemi yaptıktan sonra şu bilgilere ulaşabilecek.

-Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı

-TYT puanı ve başarı sırası

-AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları

-Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)

-Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

KAÇ KİŞİ YKS’YE KATILDI?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 17 ve 18 Haziran’da yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) 3 milyon 527 bin 463 aday başvuru yapmıştı.