Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yeşil adanın kara mizahı: “Bodkin” eleştiri yağmuruna tutuldu! İrlanda’yı güldürmedi, ağlattı

Eski ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın yapımcılığını üstlendiği Netflix dizisi “Bodkin”, İrlanda kırsalını konu alan senaryosu ve klişeleriyle dolu anlatımı nedeniyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

Eski ABD Başkanı Barack

Netflix’in yeni dizisi “Bodkin” İrlanda’nın batısında geçen ve halk korku hikâyelerini merkezine alan bir yapım. Dizi, İrlanda’nın batısında geçen bir halk korku hikayesini anlatırken, Amerikalıların İrlanda’ya yönelik bakış açısını sorgulamayı amaçlıyor.

Ancak eleştirmenler, “Bodkin”in bu stereotipleri aşmak yerine daha da derinleştirdiğini savunuyor.  Dizi İrlanda kırsalının klişeleriyle dolu senaryosu nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

KLİŞELERİN GÖLGESİNDE BİR HİKÂYE

“Bodkin”, Dublin doğumlu gazeteci Dove’un, İrlanda-Amerikalı Gilbert Power ile batı Cork’ta gerçekleşen ritüel folklor cinayetlerini konu alan bir podcast serisi oluşturma sürecini anlatıyor. Power’ın romantize edilmiş İrlanda sevgisi ve yerel halkın Amerikalı konuklarına karşı sergilediği kurnazca oyunlar, dizinin temel dinamiklerini oluşturuyor.

Ancak, eleştirmenler “Bodkin”i, İrlanda hakkındaki klişeleri eleştirmek yerine, bu stereotipleri daha da pekiştirmekle suçluyor. İrlanda’nın kültürel ve coğrafi zenginliklerini yansıtmaktan uzak bir portre çizen dizi, abartılı aksanlar ve basmakalıp karakterlerle eleştiriliyor.

OYUNCU KADROSU VE İLK İZLENİMLER

Will Forte, Siobhan Cullen ve Robyn Cara gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosu, senaryonun absürtlüğü içinde gösterdikleri performansla dikkat çekiyor. Yayınlanan fragmanda, dizinin ilk dakikalarının klasik İngiliz/İrlanda komedi tarzıyla dolu olduğu ve ardından gelen ilginç sahnelerle izleyicileri meraklandırdığı görülüyor.

Netflix’in resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, dizideki uyumsuz podcast yayıncıları, karanlık ve korkunç sırlarla dolu şirin bir İrlanda kasabasında yıllar önce esrarengiz bir şekilde kaybolan insanların izini sürüyor. Gizem, komedi ve gerilim unsurlarını harmanlayan “Bodkin”, İngiliz ve İrlanda ortak yapımı olmasıyla da dikkat çekiyor.

Mayıs 2024’te yayına giren “Bodkin”, konusu ve oyuncu kadrosuyla şimdiden ilgi odağı olmayı başardı. Ancak, İrlanda kültürünü yanlış bir şekilde temsil ettiği eleştirileri göz ardı edilmemeli. İzleyiciler, bu yapımın sadece eğlenceli bir dizi olup olmadığını veya kültürel yanılgıları pekiştiren bir stereotip koleksiyonu mu olduğunu tartışıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muğla'da 53 gündür kayıp olan
Sıradaki Haber Müge Anlı’da inanılmaz ihanetin detayları ortaya çıktı! Arkadaşını öldürüp sevgilisine kaçtı