Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Yargıtay’dan sendikalı işçilere dikkat çeken grev kararı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, sendikalı işçilere ilişkin önemli bir karar aldı. Yüksek Mahkeme, yasal süresi içinde grev kararının alınmasına rağmen belirlenen tarihte grevin gerçekleştirilmemesi halinde grev hakkının düşeceğine karar verdi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi,

Bir fabrika sahibi, fabrikasında alınan grev kararı nedeniyle sendikayı mahkemeye şikayet etti. İş adamı, sendikanın almış olduğu grev kararının iptalini ve sendikanın yetki belgesinin geçersiz kılınmasını talep etti. Sendika yönetimi ise, işverenin dürüstlük kuralına aykırı hareket ederek mahkeme kararıyla cezalandırılması gerektiğini ifade ederek, davanın reddedilmesini talep etti.

YARGITAYA TAŞINDI

Mahkeme, sendika üyelerinin büyük bir kısmını kaybetmesi sebebiyle grev kararının uygulanmadığına karar verdi ve sendikanın yetki belgesinin geçersiz olduğuna hükmetti. Sendika, bu kararı üst mahkemeye taşıdı. Bölge Adliye Mahkemesi, sendikanın itirazlarını reddetti. Bunun üzerine sendika, kararı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, konuyla ilgili emsal bir karar verdi. Kararda, grevin yasal bir baskı aracı olduğu, işçilerin çalışma şartlarını değiştirmek amacıyla bu hakkı kullanabileceği belirtildi. Ancak, yasal süre içerisinde alınan grev kararının belirtilen tarihte uygulanmaması halinde, grev hakkının düşeceği ve sendikanın yetkisinin sona ereceği vurgulandı. 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocaeli bulunduğu konum, barındırdığı önemli
Sıradaki Haber Kocaeli’de yaz mevsiminde gezilebilecek en iyi 5 yer!