Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkiye gibi Avrupa’ya da sıcak vurdu! İtalya kırmızı Fransa turuncu alarm verdi

Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da aşırı sıcaklıklarla uğraşıyor. İtalya’da hava sıcaklıklarının hafta sonu rekor seviyelere ulaşabileceği tahminleri doğrultusunda yarın için 15, pazar günü için ise 16 kentte “kırmızı” alarm verildi.

Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'da

Aşırı sıcak hava dalgası Avrupa ülkeleri de etkisi altında aldı. İtalya’nın başkenti Roma’da bunaltıcı sıcaklar hayatı olumsuz etkiliyor. Hava sıcaklığının hafta sonu boyunca ülkenin bazı bölgelerinde 45 dereceye kadar ulaşacağı tahmin ediliyor. İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede hafta başından beri etkili olan aşırı sıcak havanın, meteorolojik veriler doğrultusunda hafta sonu etkisini daha da artıracağına dikkat çekildi.

CUMARTESİ 15, PAZAR 16 KENTTE KIRMIZI ALARM

Açıklamada, cumartesi günü için 15 ve pazar günü için 16 kentte “kırmızı” alarm verildiği bildirildi.”Kırmızı” kodla alarm verilen kentler arasında başkent Roma’nın yanı sıra Bolonya, Floransa, Katanya, Kampobasso, Bari, Frosinone, Latina, Perugia, Pescara, Rieti, Viterbo, Cagliari, Civitavecchia ve Messina yer alırken, pazar günü için bu kentlere Palermo’nun da eklendiği kaydedildi. Açıklamada, aşırı sıcakların sadece yaşlılar, klinik açıdan savunmasız kişiler ve çocuklar için değil tüm halk için bir tehdit oluşturduğunun altı çizildi.

FRANSA TURUNCU ALARMDA

Avrupa’da etkili olan sıcaklıklar sürüyor. Fransa’da sıcaklıkların ülkenin güneyindeki Provence-Alpes-Cote d’Azur bölgesinde 37 ile 40 derece, Auvergne-Rhone-Alpes bölgesinde 35 ile 38 derece arasında değişeceği bildirildi. Fransa Meteoroloji İdaresi tarafından yapılan açıklamada 7 bölgede turuncu alarm verildi. Fransa Ulusal İtfaiyeciler Federasyonu da bölgede aşırı sıcak nedeniyle yangın çıkma ihtimaline karşı teyakkuz halinde olduklarını açıkladı. Ülkenin Lyon kentinde de sıcaklıkların 2-3 gün içinde düşeceği belirtildi. Fransa Kamu Sağlığı Yönetimi de 60 yaş üstü kişilere zorunlu olmadığı sürece evde kalmaları uyarısında bulundu