Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkiye ‘COP16’ ev sahipliğinden çekildi

Türkiye, 11 ili vuran Şubat ayındaki sarsıcı depremlerin ardından 2024’te Birleşmiş Milletler (BM) biyolojik çeşitlilik toplantılarının 16.’sı olan COP16’ya ev sahipliği yapamayacağını açıkladı.

Türkiye, 11 ili vuran

2024’te Türkiye’de yapılması planlanan COP16 toplantısında yeni bir gelişme meydana geldi.
BM’nin aktardığına göre, Antalya’da yapılması kararlaştırılan toplantı, Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş ve Hatay depremleri nedeniyle askıya alındı.
BM’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Kasım 2024’e kadar yapılması planlanan toplantıda ev sahipliğinden çekilme kararını almaktan üzgün olduğuna vurgu yapıldı.
Türkiye’nin, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 2024-2026 dönem başkanlığını COP16’da Çin’den devralması planlanıyordu.
Açıklamada ayrıca, ev sahipliğini üstlenmeye aday ülkelere teklif götürüleceği bilgisi paylaşı

“DOĞAYLA BİR BARIŞ ANLAŞMASI”

‘COP’ adıyla anılan görüşmeler, Dünya topraklarını, okyanusları ve canlı türlerini iklim krizi ve etkilerinden kurtarmayı amaçlayan ve 2022 görüşmelerinde varılan tarihi bir uzlaşı üzerine düzenleniyor.
‘Doğayla bir barış anlaşması’ sloganıyla yola çıkılan ve Paris İklim Anlaşması’nı andıran BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nde 190’dan fazla ülkenin imzası bulunuyor.
2030 yılına kadar gezegenin yüzde 30’unu korunan bir bölge olarak güvence altına alma taahhütlerini içeren sözleşme, zorlu geçen pandemi sürecinin akabinde imzalanmıştı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsrail ordusunun sivilleri adeta kıstırdığı
Sıradaki Haber Gazzeli şehit çocuğun vasiyeti: “Arap liderlerini asla affetmeyeceğim”