Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tüm dünyanın gözü orada! Rusya’da neler oluyor?

Özel askeri şirket olan Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rusya’ya yönelik sert ifadelerde bulunmuş, Ukrayna savaşını “bir avuç yaratığın” çıkardığını dile getirmişti. Rusya bu gelişmelerden sonra Wagner’i vurdu ve Prigojin’in de Rus ordusuna karşı savaş açtı. Tüm dünyanın merakla takip ettiği Rusya’da neler oluyor? Rusya’da son durum ne? Detaylar haberimizde…

Özel askeri şirket olan

NELER OLUYOR?

Sosyal medyada ” Rusya’da darbe” paylaşımları yapıldı. Peki Rusya’da ne oluyor? 

Wagner’in lideri Prigojin, Rus ordusunun liderlerinin grubun kamplarını vurma emri verdiğini ve çok sayıda Wagner savaşçısını öldürdüğünü iddia etti. Bu gelişme sonrası Prigojin Rus halkına “Evlerinde kalmalarını rica ediyorum. Başladığımız işi bitirdikten sonra vatanımızı korumak için cepheye döneceğiz” çağrısında bulundu. Darbe iması olarak yorumlanan bu açıklamadan sonra Rostov sokaklarında zırhlı araçlar ve silahlı askeri polis devriye gezmeye başladı.

KREMLİN ALARMDA

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “gelişmelerden haberdar olduğunu” söyledi ve “gerekli tüm önlemlerin alınacağını” vurguladı.

Rusya’nın kamu yayıncısı RIA Novosti’ye göre Federal Güvenlik Ajansı, silahlı ayaklanma başlattığı gerekçesiyle bir ceza soruşturması başlattı.

Sözcüleri tarafından yayınlanan ses kaydında Prigojin, “Savunma Bakanlığı’na taviz vermeye hazırdık, silahlarımızı bırakacaktık. Bugün verilen sözlerin bozulduğunu görüyoruz. Kamplarımıza füze saldırıları yaptılar” dedi.

Prigojin, “Wagner’in komutanlar konseyi bir karar verdi. Bu ülkenin ordusunun getirdiği kötülük durdurulmak zorunda” dedi ve Ruslara karşı “kendilerine direnmeme” çağrısı yaptı. Wagner lideri, “Biz 25 bin kişiyiz, ve bu ülkede neden tamamıyla kanun tanımazlık olduğuna bir bakacağız” dedi.

“DARBE YAPMIYORUZ”

“Biz darbe yapmıyoruz” diyen Prigojin, “Bir adalet yürüyüşü yapıyoruz. Hamlelerimiz sıradan Rus askerlerini tehlikeye atmıyor” ifadelerini kullandı. Rusya Savunma Bakanlığı, “Prigojin’in açıklamaları gerçeklikle uyuşmuyor” dedi. Vyorsyka’nın haberine göre cuma günü Wagner üyeleri yakınlarını arayıp Prigojin’in açıklamalarından önce kendilerine veda etti.

ZIRHLI ARAÇLAR DEVRİYE GEZİYOR

Rostov sokaklarında zırhlı araçlar ve silahlı askeri polis devriye gezmeye başladı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD’ye ait bir askeri uçağın
Sıradaki Haber ABD’ye ait askeri uçak düştü!