Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TİM ile 11 banka arasında vadesiz kredi protokolü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile 11 banka arasında 1 milyar dolar hacminde vadesiz ihracat kredi paketi protokolü imzalandı. KOBİ’lere 1 milyon dolar, KOBİ dışı müşterilere de 5 milyon dolar kredi verilecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 11 banka ile vadesiz ihracat kredi paketi protokolü imzaladı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar, “TBB üyesi 11 banka ile yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat paketi üzerinde anlaşma yapmak üzere toplandık. KOBİ müşteriler için 1 milyon dolar, KOBİ dışı müşteriler için 5 milyon dolar. TL cinsi krediler de 20 milyon TL ya da 100 milyon TL KOBİ ve KOBİ dışı için mümkün olacak” dedi.

Çakar, ödeme koşulları hakkında da şunları ifade etti:

“Vade 36 ay ve üstü olacak, çünkü ‘vadesiz’ kavramı içerisinde borçlu cari hesap olarak veya 24 ay vadeli taksitli kredi şeklinde kullanılabilecek. Müşterinin kredibilitesi esas alınacak, ancak vesaik mukabili olduğu için, yani kredi kullandığı bankaya gerekli belgeleri sunması gerektiği için sürecin kolay olmasını bekliyoruz.”

TBB BAŞKANI: 115 BİN İHRACATÇI MÜŞTERİMİZ VAR

Çakar, “115 bin civarında ihracatçı müşterimiz bulunuyor. 1 milyar doların üzerinde 52 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracatı teşvik etmek ve cari açığı azaltmak için çaba göstermek gerekiyor. TBB ve TİM arasındaki işbirliğinin ihracatçı müşterilerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN DE PAKET GELECEK

TİM Başkanı Mustafa Gültepe ise “İhracat miktarı arttıkça finansman ihtiyacı da artıyor. Büyük hedeflere ulaşmanın anahtarı finanstır. Bu anahtar da bankalarımızın elinde. Yüksek enflasyon ve finansal sıkışıklık dönemlerinde yine bankalarımızla birlikte çalışacağız. Ortak hedefimiz, Türkiye’nin ekonomisini büyütmek ve refah seviyesini yükseltmektir. İhracatçılarımızın finansmana erişimini kolaylaştırmak için yeni bir adım atıyoruz” dedi. Gültepe, 115 bin ihracatçı adına kamu ve özel bankalara teşekkür ederek, sürdürülebilir yeşil dönüşümün finansmanını sağlamak için de bankalarla çalışmaya devam ettiklerini ve bu çalışmanın tamamlandığında detayları paylaşacaklarını belirtti.

BORÇLU CARİ HESAP KREDİSİ NEDİR?

Çakar’ın bahsettiği ‘borçlu cari hesap’ kredileri, işletmelerin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan ve gerektiğinde istenilen miktar ve zamanda para çekme olanağı sağlayan bir kredi türüdür. Bu kredilerin faizleri üç aylık dönemlerde ödenirken, anapara ödemeleri vade süresi içinde istenilen tarihlerde gerçekleştirilebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki
Sıradaki Haber Motorine ve benzine dev zam!