Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Şener Söğüt; ‘Kaybettiklerini gördüler oylar çalındı dediler’

31 Mart Yerel Seçimlerinde, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi bin 395 oy farkıyla kazanan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti Körfez İlçe Teşkilatı’nda seçim sonuçları  ile ilgili ortaya atılan iddialarla yanıt verdi. Söğüt’ “Elektrikler kesildi, oylar çalındı demek kendi sandık kurulu üyelerine de saygısızlık. Ne zaman ki kaybettiklerini gördüler o zaman oylar çalındı demeye başladılar. Öncesinde kimse bir şey demiyor neden?” dedi. 

31 Mart Yerel Seçimlerinde,

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde Körfez ilçesinde AK Parti, 34 bin 209, CHP ise 32 bin 804 oy aldı. CHP Adayı Tayfun Balıkçı, “Sandıklar açılmaya başladığında biz öndeydik. Seçim gecesi, sayım esnasında birçok okulda elektrikler kesildi. Sandıkların sayılmasını istiyoruz ama onlar sandıkları saydırmak istemiyorlar” demişti. CHP’nin oyların yeniden sayılması başvurusu, ilçe seçim kurulu tarafından reddedilmiş, dün ise İl Seçim Kurulu’na başvuru yapılmıştı.

“KÖRFEZ HALKINA TEŞÜKKLERİMİZİ SUNUYORUM”

Ak Parti’nin Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, bugün AK Parti Körfez İlçe Teşkilatı’nda ortaya atılan iddialarla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya AK Parti, MHP ve BBP ilçe başkanları da katıldı. Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Öncelikle 31 Mart seçimlerini geride bıraktık. İlçemize şehrimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Körfez’de de 31 Mart seçimlerinde özellikle Körfez halkının teveccühü ile Ak Parti 34 bin 209, CHP ise 32 bin 804 oy aldı. Kesin olmayan resmi sonuç olarak bin 395 oy ile Körfez Belediye seçimlerini Cumhur ittifakı olarak kazanmış olduk. Bizlere teveccüh gösteren tüm Körfez halkına teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

“MİLLETİN İRADESİNE SAYGISIZLIK”

Söğüt, “Henüz mazbatamızı almadık. CHP’nin ve bağımsız adayın itiraz süreçlerini yaşadık. Bu tür seçim sonuçlarımda her partinin yasal hakkıdır seçim sonuçlarına itiraz etmesi. Buna saygı duyuyoruz. Bu hakkı gerektiğinde biz de kullandık. Özellikle bir kaç konu başlığı var sizinle paylaşmak istediğim. Bu itirazları yapmaları kanuni hakları ama özellikle kamuoyunda bir algı yaratmaya çalışmaları da açıkça söylüyorum. Körfez halkının milletinin iradesine bir saygısızlık olarak görüyorum. Bu tür itirazlar yapılır ve bu tür itirazların kararını verecek kurumlar bellidir. İtirazı yapan partilerin de yetkilileri kurul üyesidir. Bu kararlar itiraza bağlanır. İlçe seçim kurulundaki süreç bugün itibariyle sonuçlandı ancak yeniden itiraz edilmiş durumda” dedi.

“ALGI YAPACAK İTİRAZLARA SARILMALARI TUHAF”

Söğüt, “Bizim de bu itirazlarına karşılık oyların yeniden sayılmasına bizim de tekrardan sayılmasına destek olmamızı istemiş. Benim bu konuda bir karar müdahale etmemiz hukuksuzluk. Bunun kararını yetkili kurumlar verir. Biz de saygı duyarız. Bin 395 oy farkı var. Binde oranlarda bir fark değil bu. Maalesef bu tür algılar milleti tahrik etmek amaçlıdır. Biz başka bir amaç göremiyoruz. Bu algıların tamamen milletimizin kararına saygısızlık olarak görüyorum. Seçim günü her sandıkta sandık üyesi oluyor. Buradaki özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyesi yok muydu sandıkta? Bu sandık kurulu üyeleri imzalayıp göndermediler mi tutanakları? Bunları birleştirme tutanaklarıyla karşılaştırmadılar mı? Neticede kendi partilerinin kendi üyeleri de var orada. Tüm yapılan çalışmaları izleyen biri olarak aldıkları sandık kurulu tutanakları imzalı bir şekilde. Biz de bunu böyle yaptık. Bu rakamlardan farklı bir rakam çıkıyorsa maddi bir hata vardır bunu da ilçe seçim kurullarının görmeme ihtimali yoktur. Algı yapacak itirazlara sarılmaları tuhaf” dedi.

“KAYBETTİKLERİNİ GÖRDÜLER O ZAMAN OYLAR ÇALINDI DEMEYE BAŞLADILAR”

Sayım sırasında yaşanan elektrik kesintilerine de değinen Söğüt, “Elektriklerin kesilmesi en fazla konuşulan konular arasında. Biz de istemezdik elektriklerin kesilmesini. 23.00 itibariyle kesildi, bunu yetkililerden aldık. 3 mahallede yarım saat içerisinde tekrardan geldi. Bir iki muhtarlık sayımı haricinde bütün sayım işlemlerinin bittiğini söyledi arkadaşlar bize. Oldu ki bitmemiş olsun kendi üyeleri oradaydı. Elektrik kesintisi olan sandıkların orada kimse bir sıkıntı olduğunu söylemedi. Sayım döküm işlemlerimin bittiği aşamada rötuş işlemlerini tamamladılar. Elektrikler kesildi, oylar çalındı demek kendi sandık kurulu üyelerine de saygısızlık. Ne zaman ki kaybettiklerini gördüler o zaman oylar çalındı demeye başladılar. Öncesinde kimse bir şey demiyor neden?” dedi.

 

“SULANDIRMAK İÇİN YAPIYORLAR”

CHP dışına seçime giren bağımsız adayın itirazını da değerlendiren Söğüt, “Bağımsız adayın aldığı oylar Anadolu Ajansın’da 2 bin gösterirken nasıl 300-400 olur. Diğer konu da bu. Oyların henüz 3’te 1’i girilmişken bu oylar nereye kayboldu? Diye soruyorlar. Burada seçime kaç parti girdi. Nerede diğer partilerin oyları? Anadolu Ajansı resmi belge niteliğinde mi? Neden bununla algı oluşturuyorsunuz? TRT’nin paylaşımına bakalım. 2 binden fazla gösteriyor, ne diyeceğiz buna? Bu da açıkça bu işi sulandırmak için yapılıyor. Yeniden seçime götürebilir miyiz derdinde herkes. Körfez halkının iradesine saygısızlık bu. Körfez halkının iradesine sahip çıkacağız” dedi.

 

“CHP’NİN SEÇİLDİĞİ YERLERDE DE GEÇERSİZ OYLAR VAR”

Geçersiz oylar konusuna da değinen Söğüt, “Bir diğer konu geçersiz oy konusu. Geçersiz oy her seçimde çıkar. Bakıyoruz 5 bin tane geçersiz oy var. Oran olarak yüzde 5’lere denk geliyor. Körfez’e bakıyorsunuz da diğer illere ilçelere neden bakmıyorsunuz? Türkiye geneline neden bakmıyorsunuz? CHP’nin seçildiği yerlerde de geçersiz oylar var. Hem de çok fazla. O zaman orada da mı böyle yapacağız. Tüm Türkiye seçime yeniden mi gideceğiz? Akıl tutulması. Bu açıklamaları il başkanları, milletvekilleri hep birlikte yapıyorlar üzülüyorum. 1 oyla bile kazanan var seçime saygı duyacağız” şeklinde konuştu.