Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Cansu Kızılkaya

Oy bile kullanmadı ama kazanan o oldu

Cumhuriyet Halk Partisi kaybedilen genel seçim sonrası ‘değişim’ sloganları ile gittiği kurultayı tamamladı. Partideki ‘değişim’ talebini temsil eden Özgür Özel CHP’de genel başkanlık koltuğunun sahibi oldu.

Kurultayda Özgür Özel ilk tur 682 delegenin oyunu aldı. Mevcut lider Kemal Kılıçdaroğlu’na ise 664 delege destek verdi. Genel başkan seçilmek için 684 oy gerektiği için seçim 2. tura kaldı. Gerçekleşen 2. turda ise Özgür Özel oylarını 812’ye yükseltmeyi başardı. Kemal Kılıçdaroğlu ise 536 oy alabildi.

Böylece ana muhalefet partisinin yeni lideri Özgür Özel oldu. 2010 yılında genel başkanlık koltuğuna oturan ve kariyerine birçok seçim yenilgisi sığdıran Kemal Kılıçdaroğlu liderliğe veda etti.

Peki bu tarihi kurultaydan Kocaeli nasıl etkilenir? Kurultay öncesi İl Başkanı Bülent Sarı ve milletvekilleri Muhip Kanko, Harun Özgür Yıldızlı, Nail Çiler Kemal Kılıçdaroğlu’na açık destek vermişti. Bu isimlerin verdikleri açık desteğin onların lehine dönme şansı zor görünüyor.

Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM listesinde yer alan CHP önceki dönem milletvekili Tahsin Tarhan’ın  Özgür Özel’in anahtar listesinde yer alması da dikkat çekmişti. Ancak Tarhan anahtar listede yer almasına rağmen PM’ye giremedi. Böylece CHP’nin yeni PM’sinde de Kocaeli’den kimse yer almadı.

Bu tabloya bakıldığı zaman genel merkezde gerçekleşen bu değişimin ilimizde olumlu etkileyeceği isimlerin başında şüphesiz İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet geliyor.

İlimizde değişim isteyen isimlerden İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan’ın da kurultaydan karlı çıktığını düşünüyorum. Öte yandan il kongresi sonrası Hürriyet ve Ercan’ın siyasi olarak birbirlerine yakınlaşması ise bu sürece büyük katkı sağlayacaktır.

CHP’nin yeni lideri Özgür Özel ile çok eski yıllardan beri tanışan Hürriyet il kongresinde Bülent Sarı tarafından delege yazılmamıştı. Tarihi kurultayı ‘görevli’ kartı ile takip eden Hürriyet örgütüne ‘Görevli kartım ve ben mutluyuz’ mesajını göndermişti.

Son zamanlarda Kemal Kılıçdaroğlu ile de eskisi kadar yakın olmadığını gözlemlediğim Hürriyet’in Ankara’daki siyasi kariyerinin olumlu seyretmesi için tek şansı Özgür Özel’in genel başkan seçilmesiydi.

Kendi örgütü tarafından hakkında yapılan eleştiriler nedeniyle siyaseten yıpranma eğiliminde olan Fatma Kaplan Hürriyet için yeni bir şans doğdu.

Ben hep Hürriyet’in gözünün Ankara siyasetinde olduğunu hissetmişimdir. Bence Hürriyet yerel siyaseti benimseyemedi ve istemiyor. Muhalefetin kalbi olan meclisi her zaman özlediğini düşünüyorum. Genel başkan yardımcılığı gibi bir görev kendisini tatmin eder ancak PM üyesi olmadığı için şimdilik genel merkez şansı yok. 

Fatma Kaplan Hürriyet daha 41 yaşında. Bu yüzden siyasi kariyeri için önüne birçok şans çıkacaktır. Şu an İzmit Belediye başkanlığı görevini yürüten Hürriyet İzmit için artık yapacak bir şeyi kalmadığını defalarca söyledi. Aday olur mu, yapılır mı? Bunu önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz. Ben aday gösterileceğini düşünüyorum.

Hürriyet’in Büyükşehir adaylığı ise ilk kez Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener tarafından dile getirilmişti. İlimize açılış törenine gelen iki liderin bu söylemi sonrası Hürriyet’in Büyükşehir adaylığı konuşulur oldu. Fatma Kaplan Hürriyet hiçbir zaman bu konuda konuşmadı. Hürriyet’ten hiçbir zaman ‘Büyükşehir’ hevesi alamadım.

CHP Genel Merkezi yeniden dizayn edilip şekillendikten sonra yerel seçim süreci hızlıca işleyecektir. Bu sürece hep birlikte şahitlik edeceğiz. CHP Kocaeli’nin en çok merak ettiği konu ise siyasi sahnede yeni bir şans elde eden Fatma Kaplan Hürriyet’in durumunun ne olacağı…

Hürriyet’in durumu henüz belli olmasa bile siyasi kariyeri için tehlikeli bir durum görülmüyor. Fatma Kaplan Hürriyet’in önüne çıkacak bir engel kalmadı artık ona tüm ışıklar yeşil.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER

error: