Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

O, balıkçı güçlü kadın! Denizin ve eşinin yanında 20 yıl

Kocaeli’nin Babalı köyünde balıkçılık yapan 41 yaşındaki İlknur Pehlivan, ilk olarak eşine yardım etmek amacıyla çıktığı denizde artık çapari ile balık avlıyor.

Kocaeli’nin Babalı köyünde balıkçılık

Kocaeli’nin Kandıra İlçesi Babalı köyü sahilinde yaşayan İlknur Pehlivan, 20 yıl önce eşi Ayhan Pehlivan’a yardım etmek amacıyla balığa çıkmak istedi. Karadeniz’in mavi sularına tekne ile açılan Pehlivan, o günden bu yana eşi ile birlikte balık avlamaya çıkıyor.Güneşin doğusuyla birlikte teknelerini denize indiren çift, tüm gün boyunca çapari ile denizden nasibini arıyor. Eş Ayhan Pehlivan tekneyi kullanırken, balıkçı kadın Pehlivan ise kimi zaman denize çapari atarak kimi zaman ise ağ salarak denizden çıkacak kısmetlerini bekliyor.

EŞİME DESTEK OLMAYI SEVİYORUM

Balıkçılığa adeta aşık olan ve 20 senedir eşi ile birlikte denizlere açılan İlknur Pehlivan, “20 senedir eşimle balıkçılık yapıyoruz. İlk olarak eşim başladı. Eşime artık beni de götürmesini söyledim. Biz gece denize açıldık ve ağ attık. Ağ attıktan sonra merakla bekledim acaba ağa ne takılacak diye. Sonra baktım palamutlar geliyor, ağı çektik güzelce balıklarımızı aldık. Kasalarımıza doldurduk. Benim için çok güzel bir zamandı. Gece limana geçip balıklarımızı verdik. Eşime balıkçılığın çok güzel olduğunu söyledim ve 20 senedir biz bu balıkçılığı yapıyoruz. Tabii ki zorlukları var, yok desek yalan olur ama her türlü alışıyorsunuz. Palamut zamanı açıldı. Çapari yapıyoruz. Eylül 1’den sonra ağlarımızı atacağız. Sezonun açılmasını bekliyorum. Beklentilerimiz yüksek ama palamut bu sene az deniyor. Deniz kısmetinde ne varsa bekliyoruz. Kadın olarak balıkçılık yapan arkadaşlarımız var. Hepimiz benzer düşüncelerdeyiz. Ağ atmayı, denize açılmayı, eşlerimize destek olmayı seviyoruz. Bunlar güzel bir şey. Herkesin kadın olarak eşine destek çıkmasını beklerim” dedi.

error: