Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Nüzhetiye Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Özellikleri

Kocaeli ilinde yer alan Nüzhetiye Şelalesi doğal güzellikleri ile ziyaretçi akınına uğrayan bir bölgedir. Gürül gürül akan şelalenin olduğu bölge doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için son derece kullanışlıdır.

Kocaeli ilinde yer alan

Nüzhetiye Şelalesinin yeri Kocaeli ilinin Gölcük ilçesidir. Gölcük ilçesine bağlı Nüzhetiye Köyü içinde yer alan şelale adını buradan alır. Genel olarak Doğu Karadeniz ve Kafkasya’dan göçen Gürcülerin bir yerleşim yeri haline getirdiği bir bölge olarak bilinir. Orman köyü olan Nüzhetiye söz konusu şelaleye yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır. Şelale bölgesinde yer alan yürüyüş parkuru oldukça meşhurdur. Eşsiz bir görsel manzaraya ev sahipliği yaptığı için yıl boyunca doğa fotoğrafçılarının konuk eder.

Nüzhetiye Şelalesine Nasıl Gidilir?

Nüzhetiye Şelalesine gitmek oldukça kolaydır. Bunun için birkaç rota bulunur. Şahsi aracıyla gidecek olan kişiler navigasyon aracılığıyla sorun yaşamadan oraya varabilir. İstanbul’dan yola çıkacak olan kişiler için Yalova istikametinden ilerlemek hızla varmalarını sağlar. Yalova istikametinden sağda yer alan Ford sapağından ilerlenir. Buradaki tabelaları takip ederek kısa bir sürede ulaşım sağlanır. İstanbul ile Nüzhetiye Şelalesi arasındaki yolculuk yaklaşık olarak 1,5 saat sürer.

Nüzhetiye Şelalesi Özellikleri

Nüzhetiye Şelalesinin özellikleri devasa bir orman ile kaplı olmasıdır. Şelalenin güzelliği ağaçlar ile bir araya geldiğinde ortaya eşsiz bir görüntü çıkar. Bu nedenle her yıl çok sayıda doğa fotoğrafçısı bu alana akın eder. Bölgede yer alan dere kısmında ilerlemek kolaydır. Patika yollardan ilerlerken bazı noktalar için ip kullanmak gerekir. Bu nedenle tek başına seyahat eden kişiler zorluk yaşayabilir. Şelalenin tam olarak döküldüğü nokta güneş almadığı için soğuktur. Bu bölgeye gizli bir geçitten ulaşılır.

Suyu soğuk olmasına rağmen son derece berrak ve tazedir. Bu nedenle şelaleyi ziyaret eden çoğu kişi yüzmeden dönmez. Şelalenin yanı sıra başka kamp yapmak da mümkündür. Aynı zamanda çok iyi bir doğa yürüyüşü bölgesi olarak bilinir. Amatör kişiler için zorlu olabilen kısımları vardır. Bu nedenle tek başına yapılmak için uygun bir aktivite olarak görülmez. Nüzhetiye Şelalesi ülke çapında en çok biline ve ziyaret edilen su kaynakları arasında yer alır.

Nüzhetiye Şelalesi Aktiviteleri Nelerdir?

Nüzhetiye Şelalesinin aktiviteleri arasında öne çıkan seçenek doğa yürüyüşüdür. Nüzhetiye Köyünden aynı isimli şelaleye doğru giderek doğa yürüyüşünü başlatmak iyi bir seçenektir. Bu aşamada bir rehber ile ilerlemek herhangi bir zorluk yaşamamak açısından önem taşır. Zor bir yürüyüş rotası olduğu için ilk kez gidecek olanlar hazırlıksız yakalanabilir. Bu nedenle gitmeden önce iyi bir hazırlık yapmak büyük önem taşır. Normalde 4 kilometre olan yolun alternatifleri 9 kilometreyi bulabilir.

Doğa içinde kamp yapmak bölgede gerçekleştirilebilecek diğer aktivitedir. Eşsiz doğa manzarası içinde kamp yapmak için hazırlıklı gelmek gerekir. Tenha bir bölge olduğu için herhangi bir markete ulaşmak zor olabilir.

Nüzhetiye Şelalesine Giderken Hangi Eşyalar Alınmalıdır?

Nüzhetiye Şelalesine giderken alınacaklar bölgede zorluk yaşamamak adına önemlidir. Özellikle doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin uygun bir şekilde giyinmesi sağlık açısından oluşabilecek herhangi bir hasarı önleyecektir. Bu anlamda suya dayanaklı, kaymayan ve bileği saran sağlam bir bot iyi iş görür. Çok sayıda su birikintisi olduğu için sıradan bir ayakkabı uzun süre dayanmayacaktır. Sık dallı ağaçlar kollara ve bacaklara zarar verebileceği için uzun giyinmek çizikleri önler.

Bölgede önemli derecede ıslanma ihtimali olduğu için su geçirmez çanta almak kişisel eşyaların güvenliğini sağlar. Aynı şekilde giysilerin ıslanma ihtimaline karşı yedek bir kıyafet getirip araçta bırakmak gerektiğinde değiştirmeyi kolaylaştırır.

Mehreç: