Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Nesli tükenmekte olan canlı Türkiye’de ortaya çıktı! Görürseniz rahat bırakın

Geyve Sarıgazi’de yaşayan Soner Çakır’ın arazisinde bulduğu canlı herkesi şaşırttı. Görüntüsüyle tümüyle bir yılana benzeyen hayvanın aslında yılan olmadığını öğrenenler şaşkınlığını gizleyemiyor.

Geyve Sarıgazi'de yaşayan Soner

Geyve.com’un özel haberine göre; herkesin yılan zannettiği fakat nesli tükenmekte olan oluklu kertenkele Geyve Sarıgazi’de bulundu. Her ne kadar korkmam diyenler olsa da, görüntüsü ile yılana benzeyen ancak bilim dünyasında oluklu kertenkele olarak tanımlanan sürüngenler havaların ısınmasıyla, Geyve’de kendini göstermeye başladı.

GEYVE SARIGAZİ’DE BULUNDU

Geyve Sarıgazi köyünde yaşayan Soner Çakır arazisinde yakaladığı oluklu kertenkele hakkında önemli hatırlatmada bulundu. Soner Çakır şunları söyledi; “Sarıgazi köyümüzde nesli tükenmekte olan oluklu kertenkele bulduk. Isırmayan, zehirsiz, doğa dostu olan, sebzelere ve meyvelere zarar veren canlıları yiyerek beslenen oluklu kertenkeleyi tekrar doğaya saldık. Halkımızdan ricamız gördüğünüzde lütfen zarar vermeyin.

OLUKLU KERTENKELE

Oluklu kertenkeleler (Pseudopus apodus)

Her ne kadar görünüş olarak yılanlara benzeseler de isimlerinden de anlayacağınız üzere yılan değil, kertenkele olarak sınıflandırılırlar. Kertenkele olarak sınıflandırılmalarının asıl nedenleri kulak deliklerinin olması ve göz kapaklarına sahip olmalarıdır. Gözlemlediğimiz bir diğer uzuvsuz kertenkele olan yılanımsı kertenkele (Anguis colhica) kaydımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Oluklu kertenkelelerin gövdelerinin yarısını kuyrukları oluşturur. Sürüngen ve kuşların bağırsak çıkışı olarak adlandırılan kloaktan sonra asıl gövdeleri yerini uzun kuyruğa bırakır. Tehlike anında tıpkı diğer kertenkeleler gibi kuyruklarını bıraktıkları bilinmektedir. Kaybedilen kuyruk eskisi gibi rejenere edilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki kuyruk çoğu kertenkele için besin ve yağ deposu olarak kullanılır. Kaybedilmeleri halinde ödenen bedel büyüktür. Hatta bazı örneklerde ölümcül olabilmektedir. Yine de bırakılan kuyruk adaptasyonu evrimsel ekonominin sıkı hesabından kurtulabilmiş, kertenkeleler arasında yayılabilmiştir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Büyükşehir’in İzmit Sanayi Mahallesi Futbol
Sıradaki Haber O tesisi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne RG inşaat yapacak