Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Muharrem Tutuş: Sürprizler yaşanabilir

Nokta Gazetesini ziyaret eden AK Parti İzmit İlçe Başkanı Muharrem Tutuş, önemli açıklamalarda bulundu. “Sürprizler olabilir” diyen Muharrem Tutuş, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e de mesaj gönderdi

Nokta Gazetesini ziyaret eden

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Muharrem Tutuş, İzmit Belediye Meclis üyesi Vedat Yoldaş ve İzmit İlçe Başkan Yardımcısı Fatih Sarıoğlu ile birlikte Nokta Gazetesini ziyaret etti. Başkan Tutuş ziyarette hem kendi siyasi geleceği hem de kent siyasetine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Daha önce İzmit Belediyesi için yeniden aday olmayacağını açıklayan Fatma Kaplan Hürriyet’e seslenen Tutuş, “Muhakkak Fatma hanım bir yerlere aday olmalı. Milletin vereceği karneyle yüzleşmesi gerekiyor” dedi.

TAKVİM BELLİ DEĞİL

İşte AK Parti İzmit İlçe Başkanı Muharrem Tutuş’un öne çıkan açıklamaları:
“(İlçe başkanlarının istifasıyla ilgili) Şu anda bize iletilmiş net tarih veya bir süreç yok. Biz de bekliyoruz. Sürecin nasıl işleyeceğini bekliyoruz. Bugün veya yarın İl Başkanımız Ankara’ya gidecekler. Yerel yönetimlerle ilgili bazı programlar var. Oradan bir karar çıkar mı? Oradan çıkan karara göre İl Başkanımız, ilçe başkanlarıyla nasıl bir süreç yönetir biz de bekliyoruz. Elimizde net bir takvim yok. 

ADAY ADAYI OLMAK İSTİYORUM

Kendi adıma kararımı verdim. Kararımı verdim derken, görüşmeleri yapacağız. Davet edecekler görüşeceğiz. İlçe başkanları için genel olarak söylüyorum. Benim böyle bir kanaatim var. Ben de deklare ettim zaten. Belediye Başkanlığı için aday adayı olmak istiyorum. Bunu kenara koydum. Genel merkez ne söyleyecek? Benim gibi başka düşünenler de olabilir. Bunlar ne diyecek? Sen istifa etme kal mı diyecekler? Hadi kardeşim istifa et mi diyecekler? Onu göreceğiz. O yüzden bu süreç tek taraflı yürüyecek bir süreç değil. Bizim kararımız ama sonrasındaki süreç, tepkiler ve tavırlar da önemli. Oradaki tavıra karşı netice tablo çıkar.

HEDEFİM BELEDİYENİN KAZANILMASI

Beş yııldır İzmit’te AK Parti’nin Grup Başkanvekilliğini yapıyorum. Üzerine AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı görevini de yapıyorum. Benim birinci görevim ve hedefim İzmit Belediyesi’ni AK Parti hizmetleri ile buluşturmak. AK Parti, yerel hizmet partisidir. AK Parti’nin parti olarak süreci belediyecilik ile başladı. Cumhurbaşkanımızın da siyasi hayatı belediyecilik ile başladı. O yüzden  yerel manadaki hizmetlerle İzmit’i tekrar buluşturmamız lazım. AK Parti İzmit İlçe Başkanı olarak benim hayalim, hedefim Muharrem Tutuş’un belediye başkanı olmasından önce İzmit Belediyesi’nin kazanılmasıdır. Buna da inanıyorum. 10 yıl önceki ekonomik tablo bugün olmayabilir. Ancak önümüzdeki süreçte bu tablonun da pozitif yönlü düzelme eğilimine gireceğine inanıyorum. İnşallah kısa sürer bu süreç.

SEÇİMİ ALACAĞIZ

(Belediye başkan adayı gösterildiğiniz senaryoda karşınızda rakip olarak kimi görmek istersiniz? Sorusu üzerine) Cevap vermek siyasi etiğe aykırı olur. ‘Ben şununla yarışmak istiyorum’ dediğinizde bu cümlenin bir sürü okuması olur. Kimisi küçük gördüğünden söylüyorsun der, kimisi farklı yorumlar. Saygısızlık olmaması için bu soruya isim olarak cevap vermeyeyim. Buradan teşkilatın ve İzmit’in kabul edebileceği adayla bizim karşımıza kim çıkarsa çıksın biz seçimi alacağız. 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra teşekkür ziyaretlerine devam ediyoruz. 

BEN BUNU GÖRÜYORUM

Köylere, mahallelere ve muhtarlara gidiyoruz. Bize oy vermiş olsun, olmasın. Çok güzel seçim geçti. Kimse kimsenin canını yakmadı. Bunun için teşekkür ediyoruz. Konu belediyeye geliyor. Oralarda aldığım izlenime göre memnuniyet yok. Eser ve hizmet olduğunu düşünen yok. O yüzden AK Parti’nin İzmit’te yeniden hizmet üreten politikalarıyla millet buluşmak istiyor. Ben bunu görüyorum.

SÜRPRİZLER OLABİLİR

(Son zamanlarda nokta ziyaretlerinizi görüyoruz. İYİ Parti’den istifa eden Sinan Yıldız ile bir araya geldiniz. Muhammet Ertürk ile görüştünüz. Önümüzdeki günlerde AK Parti’ye katılım noktasında sürprizler görür müyüz? Sorusu üzerine)
Bu tip ziyaretlerin bazılarını ben yapıyorum. Bazıları bize geliyor. Bazıları bizim tarafımdan planlanıyor. Bazıları bizi arıyor. Elbette sürprizler görebiliriz. Parti içinde normal, rutin çalışmalarımız da devam ediyor. Partimize teveccüh devam ediyor. Vatandaş her gün gelip üye oluyor. Nokta ziyaret diyebileceğimiz kentte tanınan, bilinen isimlerle de temasımız var. Bu bağlamda önümüzdeki günlerde partimize katılım da olabilir. Bunları görmekten memnun da oluyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte bu tarz katılımlar görebiliriz.

SAVCILIĞA GİTTİLER Mİ?

(İzmit Belediyesi’nin ihale konuları ile ilgili açıklama yaptığınız zaman “Madem böyle aleni işler var, neden savcılığa verilmiyor? Neden suç duyurusunda bulunulmuyor?” sorusu üzerine)
Kabaca bir benzetme yaparsam bu hukuki süreçler boya kutusu değil. Yani evrakları içine at çıkar bu iş bitti olmuyor. Bizim bu manada şikayetlerimiz var. Takip ediyoruz. İçişleri Bakanlığı da bizim şüpheli gördüğümüz, aklımıza yatmayan şeyleri bildiriyoruz. Savcılıkla alakalı devam eden süreçlerimiz var. Vatandaş sokakta konuşuyor, görüyoruz. Bizim de bire bir anlattıklarımız var. İki üç güne bir çıkıp, ‘Biz şikayetçiyiz buradan, burayı şikayet ettik’ diye süreç yürütülmez. Bizim bu durumla ilgili hukuki süreçlerimiz devam ediyor. Hukuki anlamda bir problem varsa yanlış yapan varsa cezasını çekmeli. 

EN BÜYÜK YÜZLEŞMEYİ YAŞAYACAK

Siyasetin en önemli denetim mekanizması seçimdir. Evet, hukuken yaptıklarımızla yüzleşmemiz lazım. Fatma hanım da yüzleşecek. En büyük yüzleşmeyi 31 Martta sandıkta görecek. İzmit’te yaşananları ve konuşulanları İzmit’te Fatma hanım deyince hangi mahalleye giderseniz gidin herkes ihale konularıyla ilgili yorumu var. Böyle anılmak başlı başına vicdanı bir muhakemedir. Bu onu rahatsız ediyordur, etmiyordur onu bilemem ama 31 Martta en büyük yüzleşmeyi kendisi yaşayacaktır. 

İNSANIN SERMAYESİ NEYSE…

İnsanın sermayesi neyse, oradan yersiniz. Sermayeniz neyse kazanacağınız da oradan olur. Fatma hanımın hizmet ve eser anlamında kullanabileceği herhangi bir şey olmadığı için elindeki tek argümanı “Beni çalıştırmıyorlar, hizmet edeceğim ama engelliyorlar” diyor. Keşke o billboardlarda ayda bir veya ayda iki kere yaptığı eserleri gösterse de millet onları görse. Şurada şöyle bir hizmet ürettik, şöyle bir hizmet ürettik açılışını yapacağız dese. Ancak birkaç şey görmedik mi? Gördük. O da mevcudun dışının mor renkten pembeye boyanıp açılışının yapılmasını gördük. Onu billboarda koydu mu bilmiyorum. Fatma hanım geldikten sonra İzmit’te ne yaptı? Yeni sıfırdan hangi eseri koydu? Keşke o billboardlarda o tarz çalışmalar olsa. Bunlar olmayınca tek sermayesi olan “Mağdurum” sermayesini kullanıyorum. Ben onu anlayışla karşılıyorum. Çünkü yapacak başka bir şeyi yok.
İnsanlar artık gördü. Vatandaşlar diyor ki, “Fatma hanım ilk sene böyledir, ikinci sene böyledir ama artık bu kadar da değil.” İzmit Belediyesi’nin 2019’dan bugüne kadar bütçelerini yan yana koyduğumuzda 3 milyar TL’nin üzerindedir. Tahmini söylüyorum. Nerede bunun karşılığı? Sana mağduriyet mi yaşatıyorlar? Bunu anlat yine ama yanında eser de yap. Ortaya bir şey yok. Ne koydun ortaya?

FATMA HANIM MUHAKKAK ADAY OLSUN

Bana Fatma hanımla ilgili daha önce de “Büyükşehir adayı olacağım” diyor, ne düşünüyorsunuz demişlerdi. O zaman da söylemiştim şimdi de söylüyorum. Fatma Hanım siyasi olarak bu kentte 5 yıl geçirdi. Ne yaptığını kendisinin de bizim de görmemiz açısından bu seçimde bir yere aday olmasını isterim. Nereye istiyorsa olsun ama bir yere olsun. Az önce söylediğim gibi toplumun vermiş olduğu muhakemeden bir yargılansın nasıl çıkacağını görsün ve yüzleşsin isterim. Benim bakışım bu. Toplamın ne düşündüğünü görmesi, yüzleşmesi lazım.”