Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Memur ve memur emeklisinin zam sürecinde kritik gün

Kamu çalışanlarına yönelik toplu sözleşme görüşmeleri hala devam ediyor. Kamu işveren tarafı, bugün düzenlenecek son toplantı öncesinde ilk teklifini güncelledi. Eğer taraflar arasında uzlaşma sağlanamazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak.

Kamu çalışanlarına yönelik toplu

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini etkileyen toplu sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos’ta başlayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde devam ediyor. Kamu işveren heyeti, 14 Ağustos’ta ilk zam teklifini sunarak görüşmeleri başlattı. Ardından 17 Ağustos’ta ikinci bir teklif sunuldu.

YENİ TEKLİF BEKLİYORLAR

Kamu İşveren Heyeti’nin sunduğu teklif olan 2024’ün ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ayı için yüzde 10, 2025’in ilk altı ayı için yüzde 6 ve ikinci altı ayı için yüzde 5 oranında zam, sendikalar tarafından yeterli bulunmadı. Bu nedenle sendikalar, yeni bir teklif beklemeye başladı.

BUGÜN SONA ERECEK

Müzakere sürecinin bugün sona ermesi bekleniyor ve Kamu İşveren Heyeti’nin yapacağı yeni teklif merakla bekleniyor. Uzlaşma sağlanamazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci devreye girecek. Bu kurul, yüksek yargı mensubu, bürokrat, sendikacı ve akademisyenlerden oluşuyor ve toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos’a kadar verecek.

KAMU-SEN KATILMIYOR

Yetkili konfederasyon olarak masada yer alan Memur-Sen, 2024 ve 2025 için taleplerini üçer veya altıar aylık dönemler halinde belirterek sunmuştu. Bu konfederasyonun talepleri arasında refah payını da içeren artışlar yer alıyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, son oturuma katılmayacaklarını açıkladı.