Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Memur-emekli zammında dördüncü toplantı

Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde zam konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine geçtiğimiz hafta çalışmalarına başlayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 4.toplantısı başladı.

Memur ve memur emeklilerini

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun dördüncü toplantısı başladı. Milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklentisi, Kurul’un alacağı karara yönelik.

Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde zam konusunda taraflar arasında anlaşma sağlanamamış, bu nedenle yetkili konfederasyon Memur-Sen’in başvurusu üzerine Kamu Görevlileri Hakem Kurulu çalışmalarına geçen hafta başlamıştı. 26 Ağustos’ta başlayan Kurul, bugün 4. toplantısını gerçekleştirecek. Dün yapılan üçüncü toplantıda, zam oranı gibi uzlaşılamayan maddeler üzerine tartışmalar yapılmıştı. 11 üyeden oluşan hakem heyetinin toplantısı 7 saat sürmüş ve anlaşma sağlanamayan maddeler üzerine görüşmeler yapılmıştır. Daha önceki toplantılarda ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Memur Sendikaları Konfederasyonları temsilcilerinin görüşleri alınmıştı.

MEMURLAR NE İSTİYOR? HÜKÜMETİN TEKLİFİ NEYDİ?

Memur-Sen, 1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde, 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam talebinde bulunmuştu. Kamu işveren heyeti ise, 2024 yılı için toplam yüzde 25, 2025 yılı için ise toplam yüzde 11 zam teklif etmişti.

KURULDA YER ALAN İSİMLER

Kurul’un başkanlığını Sayıştay Başkanı Metin Yener üstleniyor. Kurulun diğer üyeleri ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal’dan oluşuyor. Toplantılar 31 Ağustos’a kadar sürecek ve bu tarihte alınacak karar bekleniyor. Hakem Kurulu’nun vereceği karar, yargıya taşınamaz veya itiraz edilemez.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin en önemli savunma sanayi
Sıradaki Haber ASELSAN’dan rekor bakiye siparişi!