Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KYK yurt başvuruları ne zaman? 2023 yurt başvurusu

KYK yurt başvuruları ne zaman? GSB e-devlet 2023 KYK yurt başvuru tarihleri belli oldu mu? İşte merak edilen tüm detaylar…

KYK yurt başvuruları ne

Yükseköğretim Kurumları Yerleştirme (YKS) sınavının ardından binlerce aday üniversitelere yerleşmeye hak kazandı. Bu sevinçli dönemde, bir sonraki adım KYK yurt başvuruları olacak. Üniversitelerin bulunduğu illerde devlet yurtlarında konaklamak isteyen öğrenciler, KYK yurt başvurularını gerçekleştirmek için sabırsızlanıyor. 

Tercih Süreci ve KYK Yurt Başvuruları

YKS sınavı ve tercih aşamalarının geride kaldığı bu dönemde, öğrenciler kazandıkları programları öğrenip tercihlerini yapmaya başladılar. Tercihler, 8 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Tercih sürecinin tamamlanmasının ardından gözler ÖSYM’ye çevrilecek. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan hemen sonra ise öğrenciler, kazandıkları üniversitelerin bulunduğu illerde KYK yurt başvurularını gerçekleştirecekler.

KYK Yurt Başvuru Tarihleri

GSB (Gençlik ve Spor Bakanlığı) e-devlet yurt başvuru tarihleri henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da geçen yılki uygulamaya benzer şekilde 2023 yılında da KYK yurt başvurularının Ağustos sonuna doğru başlaması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl KYK yurt başvuruları 24 Ağustos tarihinde alınmıştı. Üniversitelerin akademik takvimi ve YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından KYK resmi internet sitesi üzerinden başvuru tarihleri paylaşılacaktır.

Üniversite Kayıt Tarihleri 2023

YKS sonuçlarına göre bir programa yerleşen adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos – 1 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 28 – 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Ek Yerleştirme Süreci

Üniversitelerin 2023-YKS sonuçlarına göre genel yerleştirmesi tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar ÖSYM’ye bildirilecek. Boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlar için ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Merkezi yerleştirmede yerleşen adaylar ek yerleştirme için başvuru yapamayacaklar.

error: