Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kuzey ışıkları Türkiye’den görüntülendi!

Böylesi Türkiye’de hiç görülmemişti.. Kutup ülkelerinde görmeye alışık olduğumuz kuzey ışıkları, Güneş’te meydana gelen patlamalar sonrası Balkanlar’a kadar indi. Tabzon’dan ve İstanbul’dan da fotoğraflar geldi. İşte o fotoğraflar..

Böylesi Türkiye'de hiç görülmemişti..

ABD’deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Güneş yüzeyindeki şiddetli bir jeomanyetik fırtınayı tespit etti. Güneş’te çok büyük bir patlama meydana geldi. Son güneş patlaması, olağanüstü şiddetteki bir jeomanyetik fırtınayla sonuçlandı ve Kuzey Işıkları’nın sıra dışı görüntülerini Avrupa’nın birçok bölgesinde ortaya çıkardı.

BÜYÜK PATLAMANIN FOTOĞRAFI..

NASA, Güneş’teki büyük patlamanın fotoğrafını yayınladı.

İşte Güneş'teki patlamanın fotoğrafı

ABD’nin Alabama ve Kuzey California eyaletlerinde söz konusu fırtınadan kaynaklı kutup ışıklarının gözlenebileceğini belirten bilim insanları, 2005’te Güneş yüzeyinde meydana gelen şiddetli jeomanyetik fırtınayı hatırlatarak, bunların nadir görüldüğünü vurguladı.

UYARILAR YAPILDI

NOAA’nın açıklamasında, Dünya’ya yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekilerek, “yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği” ve yörüngelerdeki uydularda “sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının” yaşanabileceği kaydedildi.

Söz konusu fırtınadan kaynaklı uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalar oluşabileceği, saatler sürecek kesintiler yaşanabileceği veya benzer bazı aletlerin hiç çalışmayabileceği kaydedildi.

TÜRKİYE’DEN DE GÖRÜLDÜ

Türkiye’nin de Kuzey Işıkları’nın etkisi altına girmesi beklenirken ilk görüntüler Trabzon’dan geldi. Gökyüzünün görüntüsü insanları büyülerken yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan Kuzey Işıkları (Aurora Borealis), Trabzon’un Ortahisar ilçesinde ve İstanbul’dan görüntülendi.

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Dilovası Devlet
Sıradaki Haber Dilovası Hastane yolu rahatlayacak! İşte projede son durum…