Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kurban kesimi tebliği Resmi Gazete’de

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kurbanlık girişlerinin tarihleri ve cezai işlem oluşturacak durumlar açıklandı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan açıklamalara göre, il ve ilçelerde Kurban Hizmetleri Komisyonu kurulacak. Komisyon, 16 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı dolayısıyla şehirlerde kurban satış ve kesim yerleri tesis edecek, kesimler sırasında gerekli tedbirleri alacak.

KURBANLIK HAYVAN GİRİŞ TARİHLERİ AÇIKLANDI

Kurban satış yerleri, İstanbul’da Kurban Bayramı’ndan 15 gün önce, diğer illerde ise Kurban Bayramı’ndan 1 ay önce hazır hale getirilecek, bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek. Tebliğe göre İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleri 1 Haziran’dan itibaren başlayacak. Halk eğitim merkezlerinde 20 saatlik “Kurban Kesim Elemanı” yetiştirme ve geliştirme kursu düzenlenecek. Komisyon tarafından, kesim yerlerinin genel sağlık şartlarına uygun olup olmadığı denetlenecek.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

Kurban kesimi sırasında yoğunluğu önlemek için randevu sistemi uygulanacak. Park, bahçe, sokak gibi umuma açık yerlerde kurban kesenler ile kurallara uymayan tesislere idari para cezası uygulanacak. Ayrıca kesim yerine götürülürken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere ceza verilecek.