Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kocaeli’deki fabrika kapandı! 200 işçi işsiz

Kartepe’de faaliyet gösteren ve 200 işçiye ekmek kapısı olan Elimsan fabrikası kapandı..

Kartepe’de faaliyet gösteren ve

1 yıldan fazla süredir üretim yapmayan ve icralarla gündeme gelen Kartepe Uzuntarla’daki Elimsan fabrikasının konkordato süresi doldu ve tamamen kapandı. 2022 yılında konkordato ilan eden fabrika işçilere aylarca maaşlarını ödemedi. Son bir yıldır hiç üretimin de olmadığı fabrikada Suudi Arabistanlı yatırımcı fabrikanın tüm faaliyetlerini durdurdu. 

200 İŞÇİNİN İŞİNE SON VERİLDİ

Sadece insan kaynakları personellerini bırakan yatırımcı, 200’ün üzerinde mavi ve beyaz yakalı işçinin işine 31 Ağustos itibariyle son verdi.Geçtiğimiz yıl işçilerin maaşlarının ödenmemesi üzerine iş yerinde örgütlü olan Birleşik Metal-İş Sendikası, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ile bir araya gelmiş, görüşmenin ardından kasım ayında Vali Yavuz’un devreye girmesiyle birlikte Ücret Garanti Fonu’ndan çalışanlara 3 aylık ödeme yapılmıştı. Ancak temmuz, ağustos ve eylül maaşı olan bu paranın ardından işçilerin maaşları hiç ödenmedi. 

İŞÇİLER MAĞDUR OLDU

İşçiler konkordato nedeniyle sigortaları yattığı için farklı bir yerde işe de giremedi.Büyük sıkıntının yaşandığı fabrikada 300 işçinin yüzde 50’si işten çıkarak başka işlere yerleşmişti. Hiçbir haklarını almadan işten çıkarılan işçilerin içeride bulunan tazminatları ve alacaklarının nasıl ödeneceği ise merak ediliyor. İşten çıkarılan işçiler, Elimsan işvereninin kendilerini çok mağdur ettiğini, mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda destek istediklerini belirtti

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin ünlü market zincirlerinden Şok
Sıradaki Haber Şok Market mağaza müdürü alacak