Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kocaeli Büyükşehir Meclisinde tartışma: Satın mı alınsın yoksa kiralansın mı?

Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı meclisi 118 gündem maddesiyle toplandı. Büyükşehir’in araç kiralama ihalesine CHP’den şerh geldi.

Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı meclisi Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapıldı. 118 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı meclisi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yönetti.

GÜNDEME GELDİ

Mecliste en önemli gündem maddelerinden biri araç kiralama ihalesi için yetki talebi istendi. İhalede mevcut araç filosunun dışına çıkmadan, Cumhurbaşkanlığının ilk tasarruf tedbirleri kapsamında araçların yeniden kiralanması isteniyor. Araç sayısı artırılmayacak ancak sadece hasta taşımak için 2 adet ambulans satın alınacak.

ÖZKAR TASARRUF TEDBİRLERİNİ HATIRLATTI

Mecliste söz alan CHP’li meclis üyesi Emine Özkar bu maddeye şerh koyduklarını belirterek “Kiralama yoluyla araçların kiralanmasını doğru bulmuyoruz. Büyükşehirde 648 aracın 240 adeti hafif ticari ve binek araç. Bu tür araçların havuz sistemi ile kullanılması sonrası sayısı daha çok düşecekti. Biz tasarruf tedbirlerini uygulamalıyız. Ekonomik kaynakların verimli kullanılması adına uygun bulmuyoruz” dedi.

SOBA: DEĞİŞİKLİK YOK

Özkar’a cevap veren AK Partili meclis üyesi Hasan Soba, “Fizibilete sayıları alınarak bu karar alınıyor. Bunlar plan bütçede konuşulduğu zaman nasıl uygun olup olmadığı konuşuluyor. Yıllardır bu sayıda bir değişiklik yok. Biz zaten yıllardır tasarruf tedbirlerine uyuyoruz” ifade etti.

ABİŞ: SATIN ALMALAR DA OLUYOR

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Berna Abiş de söz alarak, “Biz araçların kiralanması ile birlikte kiralama ihalesi yapılacak araçlardan satın alınmalar da oluyor. Kiralama ihalesi yapılacak olan 154 araç satın alınmış. 238 tane otobüsümüz var. Bunlar bizim öz kaynaklarımız ile alınmışlar. Son 2 yılda 2 milyar geçen bir satın alma var” dedi.

BÜYÜKAKIN: ELEŞTİRİLERDE HESAP HATALARI VAR

Konuşmalara cevap veren Tahir Büyükakın, “Satın alma halinde kiraladığımızda ne kadara mal olduğunu daha öncede anlattık. Bu hesaplamalarda maliyetlerin içine dahil edilmediğini gördük sizden gelen eleştirilerde. Belediyenin öz malı olduğunda kasko yapma durumu olmadığı için kasko bedellerinin içine katılmaması, kaza halinde araçların yedekte tutulmamasının işlem hatalarını gördük.

“OTURALIM HESAPLARI BİRLİKTE YAPALIM”

“Kiralama maliyetleri ile satın alma maliyetlerinin tamamı hesaba katılıyor. Meclis üyelerimiz bu konuda destek hizmetlerimizde bu hesapların karşılaştırma analizleri var. Kırsal alanda kullandığınız aracın hesabı ile şehir merkezindeki aracın hesabı farklıdır. Hepimiz bu şehrin bütçesinin doğru kullanılması için çalışıyoruz. Oturalım sayıyalara birlikte bakalım. Siz haklıysanız onu yaparız. Eleştirileriniz için teşekkür ederiz. Sizler kadar bu şehrin kaynaklarını kuruşuna kadar hesap yapıyoruz. 14 bine yaklaştı belediye işçi sayımız. Herkesin altında nasıl araç olsun” söyledi. Söz konusu madde oy çokluğu ile meclisten geçti.

İzmit’e sahil güvenlik limanı geliyor!

Derince’nin suyu gitti Sakarya’nın suyu geldi! Gökçe tepki gösterdi