Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KKM’den dönenlere hangi oranda faiz önerilecek?

Gazeteci Erdal Sağlam, bankaların Kur Korumalı Mevduat’tan TL’ye dönecek hesaplara yüzde 45 oranında, mevcut TL mevduat hesaplarına ise yüzde 32-33 oranında faiz önereceğini yazdı.

Gazeteci Erdal Sağlam, bankaların

Erdal Sağlam, Türkiye’deki mevduat hesaplarına yönelik yeni düzenlemeleri ve faiz oranlarındaki değişiklikleri gündeme getirdi. Sağlam’a göre, bankalar Kur Korumalı Mevduat’tan TL’ye dönen hesaplara yüzde 45 oranında faiz önerecek. Bu oran, mevcut TL mevduat hesapları için yüzde 32-33 civarında olacak. Bankaların bu farklı faiz uygulamalarının piyasada kargaşaya neden olabileceği belirtiliyor. Bankaların zorunlu TL dönüşümünü cazip kılmak amacıyla bu faiz tekliflerini sunduğu, Merkez Bankası’nın TL mevduata verilen faizi artırma eğiliminde olduğu ve bankalara bu yönde baskı yapabileceği ifade ediliyor.

‘ZORUNLU DÖNÜŞÜ CAZİP KILMAK İÇİN’

10 Haber’e yazan Sağlam şunları ifade etti:

“Bankacılardan aldığımız bilgiye göre TL dönüşümlü KKM hesabından geri dönüşler için en yüksek TL mevduat faizi uygulanacak. Zorunlu oldukları dönüşü cazip kılmak için, bankaların TL dönüşümlü KKM’den normal TL mevduata dönenlere yüzde 45 civarında faiz önereceklerini öğrendik.

Buna karşılık mevcut uygulama uyarınca, politika faizi esas olduğu için, devam edecek TL’den dönüşümlü KKM hesaplarında bankalar en az yüzde 25 faiz oranı uygulamak zorunda kalacaklar. Üç farklı faiz oranı içinde ortada kalan ise mevcut TL mevduat hesapları olacak. Şu anda ortalama yüzde 25 olarak uygulanan TL mevduat hesaplarına, bankaların KKM’den dönüşümlü TL hesabı açanların altında faiz uygulayacakları anlaşılıyor. Normal TL mevduatta vadesi dönen tasarruf sahiplerine mevcut yüzde 25-26 yerine, yüzde 32-33 oranlarında yeni faiz önereceklerini öğrendik.

Bankacılar, üç ay içerisinde TL dönüşümlü KKM hesaplarının yarısını eritmek zorunda olduklarını, bunu yaparken hacmi yüksek normal TL mevduat hesaplarındaki faizi fazla yükseltmek istemediklerini söylüyorlar. Merkez Bankası’nın ise TL mevduata verilen faizin artmasını istediğini biliyoruz. Bu nedenle Merkez Bankası’nın normal TL mevduat faizlerini artırmaları için bankalara baskı yapıp yapmayacağını henüz bilmiyoruz.”