Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kira artış oranı ne kadar oldu, değişti mi? Ekim ayı 2023 kira artış oranı belli oldu!

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı! İş yeri ve konut kira artış oranları ne oldu? İşte 2023 kira zamlarında son durum, iş yerleri ve konutlarda güncel zam oranları ve detaylar.

Eylül ayı enflasyon rakamları

Eylül ayının başında açıklanan enflasyon rakamlarının ardından kira artış oranı da merak konusu oldu. TÜİK tarafından yapılan açıklamada, Eylül ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 4,75, yıllık bazda ise yüzde 61,53 arttığı belirtildi. Bu rakamlarla birlikte kira artış oranlarında da değişiklikler yaşandı.

İş Yeri Kira Zammı Ne Kadar?

İş yerleri için kira artış oranı yüzde 55,30 olarak belirlendi. Bu oran, bir önceki ayın oranı olan yüzde 56,28’e göre bir azalışı ifade ediyor. Bu nedenle bu ay sonu kira kontratı süresi dolan işletme sahipleri, kiralarına yüzde 55,30 oranında bir zam yapacak.

Konut Kira Artış Oranı Yüzde 25

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yaptığı açıklamayla konutlarda kira artış oranının 2 Temmuz 2024 tarihine kadar yüzde 25 olarak uygulanacağını duyurdu. Bakan Tunç, “Kira artışına yüzde 25 sınırlama getiren düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçerli olacak. Meclis bayramdan sonra toplandığında bu düzenleme yasalaşacak” dedi. Bu kapsamda, kontrat süresi dolan konut kiracıları, TÜFE rakamlarını göz ardı ederek ev sahiplerine en fazla yüzde 25 oranında zam yapabilecek.

Bu yeni düzenlemeler ve kira artış oranları, hem iş yerleri hem de konut kiracıları için önemli bir referans niteliği taşıyor. Enflasyon oranlarına paralel olarak belirlenen bu oranlar, hem kiracılar hem de ev sahipleri için finansal planlamada önemli bir yol gösterici olmaya devam edecek.