Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Berkan Aslan

Kamuda tasarruf tedbirleri!!!

Kamuda tasarruf , ailede tasarruf , işletmede tasarruf. Tasarrufun Türkçe anlamı, biriktirme , idareli harcama ve kişisel tutumu belirtmek için kullanılan bir kelimedir. Yani kısacası arttırma ve para biriktirme demek.

Önce aileden başlayalım, ailede tasarruf nasıl yapılır ? Gereksiz elektrik, su, doğalgaz, tüketimi minumum seviyeye indirilir. Daha az kullanılır. Tüketim düşer ve faturalar daha az gelir. Gereksiz alışveriş yapılmaz, marketlerden yapılan alışverişler yerini pazar alışverişlerine bırakır. Gıda ihtiyaçları için fiyat araştırması yapılır lüks tüketimden kaçınılır. Gereksiz faturalar iptal edilir. Örneğin gereksiz internet paketleri, tv dizi paketleri. Çok acil olmadıkça arabayla gereksiz gezintiye çıkılmaz, lüks restorantlara gidilmez.

Şimdi gelelim şirketlerdeki tasarruflara. Şirkette gereksiz departmanlar kapatılır. Extra personel alımı yapılmaz, araçlarla gereksiz ziyaretler yapılmaz, elektrik , su, doğalgaz, yemek masrafları düşürülür.
Reklam giderleri arttırılır, kaliteli yüksek fiyatlı ürünler yerine orta kalitede ürünler tüketilir. Örneğin wc ve havlu peçeteler, sıvı sabun, nescafe ve çay vs. vs. Çıktıdan alınan kağıtlar, Gereksiz yere çıktı alınmaz.

Ve kamuda tasarrufa gelelim. Offff çok geniş kapsamlı bir konu. Hangi birisini anlatacağımı bilemedim. Belediyelerdeki gereksiz personeller, departman müdürlerine ve şeflere tahsis edilen araçlar, şoförler, özel korumalar, gereksiz kullanılan elektrik su ve doğalgaz giderleri, ara alım ve ihalelerde gereksiz harcanan , yüksek bedelle ödenen rakamlar, hediyeler, ikramlar, gereksiz yurt içi yurt dışı tatiller, yol harcırahları, ikişerli üçerli ödenen maaşlar, lüks konut yardımları vs. vs.

İTİBARDAN TASARRUF OLMAZ DENİLMİŞTİ

Valla artık nereden tasarruf yapacaksanız yapın bizler hem ailemizde hem de şirketlerimizde yeteri kadar tasarrufumuzu yapıyoruz.Kamuda da tasarruf yapılmasını istiyoruz. Belediyelerde , kamu kurumlarda çok sayıda gereksiz personel alımlarının yapılmasını istemiyoruz.

Evin kapısının eşiğinden adım attığımızda o gün cebimizden ne kadar para çıkacağını düşünmek istemiyoruz.

Gelecek kaygısı yaşamak istemiyoruz. Gençlerimizin gelecekle ilgili korkularının olmasını istemiyoruz.

Elin gavuru ülkemize gelip varlık ve bolluk içinde tatil yaparken bizler de kendi ülkemizde bolluk ve varlık içerisinde tatil yapmak istiyoruz.

Ev ve araba almak için 120 sene çalışıp kredi ödemek istemiyoruz. Doğacak olan çocuklarımızı doğar doğmaz borçlu doğmasını istemiyoruz.

KISACASI ADAM AKILLI , GÜZEL BİR TÜRKİYE’DE
GELECEK KAYGISI OLMADAN YAŞAMAK İSTİYORUZ.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER