Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İSU açıkladı! Yuvacık etkilenmeye başladı

Kocaeli’nin içme suyunun önemli bir kısmını karşılayan Yuvacık Barajı’nın su seviyesi havaların ısınmasıyla düşmeye başladı. İSU ise bu konuda açıklama yaptı.

Kocaeli’nin içme suyunun önemli

Haziran ayının gelmesiyle hava sıcaklarında ani bir artış yaşandı. Uzmanlar insan sağlığı konusunda vatandaşları uyarırken bir başka merak edilen konu ise içme suyu sıkıntısı. Sıcaklıklarda görülen ani artış ile Kocaeli’nin içme suyunun önemli bir kısmını karşılayan Yuvacık Barajı’nda su seviyesi azalmaya başladı.

SAPANCA’DAN SU ALINACAK

Aşırı ısınma sonucunda doluluk oranı yüzde 78’e düşen Yuvacık Barajı konusunda İSU açıklama yaptı ve içme suyu ihtiyacı konusunda Sapanca Gölü’nden su alınmaya başladığını açıkladı. İşte İSU tarafından yapılan açıklamanın detayları:

“İlimizin içme suyu ihtiyacının yıllık yüzde 80’ini karşılayan Yuvacık Barajı’nda 10 Haziran itibarıyla yüzde 78 oranında su bulunmaktadır. Artan sıcaklıklar ve mevsimsel yağış eksikliği nedeniyle su kullanımı yükselmekte, bu da içme suyu tüketim oranlarında artışa yol açmaktadır. Bu nedenle; Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesinin azalması üzerine B planı olarak kullandığımız içme suyu kaynağımız Sapanca Gölü’nden su alımına başlanılmıştır. Yuvacık Barajı’nda bulunan suyumuz ile Sapanca Gölü’nden temin ettiğimiz suyu, Kullar İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde arıtarak abonelerimize sağlıklı bir şekilde iletiyoruz. Yaşamın temeli, yarınlarımızın hazinesi, gözümüz gibi bakarak kalitesini koruduğumuz içme suyumuzu, tasarruf kurallarına önem vererek gönül rahatlığı ile çeşmelerinizden içebilir ve her türlü ihtiyaçlarınızda kullanabilirsiniz. ”