Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İSMEK Nedir, İSMEK Kursları Nelerdir?

İSMEK tarafından kursiyerlere meslek edindirme eğitimleri devam ediyor. Mesleki eğitim kursları ile birçok kişi iş sahibi olabiliyor. Peki, İSMEK kursları nelerdir? İSMEK kayıt tarihleri neler? İşte detaylar…

İSMEK tarafından kursiyerlere meslek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (İSMEK), 1996 yılından günümüze kadar vatandaşların meslek edinme veya kişisel gelişim kursları ile sosyal hayata katılmalarını desteklemeye devam ediyor. Belirli dönemlerde başlayan bu kurslar özellikle yeteneklerini geliştirmek isteyen kişiler için fırsat sunuyor.

Ücretsiz bir şekilde vatandaşların meslek edindirme ve kişisel gelişim kurslarına katılmasına imkan veren İSMEK, birçok farklı alanda kurslar düzenliyor. Özellikle İSMEK tarafından açılan meslek edindirme kursları sayesinde birçok kişini istihdama kazandırılması da sağlanıyor.

İSMEK NEDİR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1996 yılında kurulan ve günümüzde de faaliyetlerine devam eden İSMEK, Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları adıyla hizmet sunmaktadır. Vatandaşların genel eğitim ihtiyaçlarına ve mesleki, kişisel gelişimlerini artırmaya yönelik ücretsiz kurslar sunmaktadır.

Tiyatro, gitar, dans gibi çeşitli sanat kurslarından meslek edindirme kurslarına kadar birçok farklı kurs kurum bünyesinde açılmaktadır. Bu sayede her yaş grubundan vatandaşa yönelik çeşitli kurslar sunulmaktadır. İstanbul dışında birçok farklı ilde de İSMEK benzeri belediyelere ait halk eğitim merkezleri de bulunmaktadır.

İSMEK KURSLARI NELER?

Tamamen ücretsiz bir şekilde vatandaşlara hayat boyu öğrenme imkanı sunan İSMEK kapsamında birçok farklı kurs bulunuyor. Bu kurslar sayesinde vatandaşların hem meslek edinme hem de hobilerini ilerletme gibi avantajlar elde etmeleri sağlanmaktadır.

İSMEK kurslarından bazıları ise şunlardır:

 • Ahşap Teknolojisi
 • Aile ve Tüketici Bilimleri
 • Bilişim Teknolojileri
 • Siber Güvenlik
 • Gazetecilik
 • El Sanatları
 • Güzellik ve Cilt Bakımı
 • Gastronomi
 • Mutfak Sanatları
 • Grafik ve Teknik Tasarım
 • Muhasebe ve Finans vb.

Vatandaşların kendi ilgi alanlarına ve hedeflerine uygun kurslara kayıt yaptırarak yeteneklerini ilerletme imkanı sunmaktadır. Özellikle öğrenciler ve ev hanımları için birçok eğitim programı sayesinde vatandaşların sosyal hayata daha kolay katılımları desteklenmektedir. Meslek edindirme kursları sayesinde de istihdamın desteklenmesi hedeflenmektedir.

İSMEK KURSLARI ÜCRETLİ Mİ?

Onlarca farklı kurs ve eğitmen ile hizmet veren İSMEK, tamamen ücretsiz bir şekilde bu kursları sunmaktadır. Kayıtların başlamasının hemen ardından bu kurslara katılmak isteyen vatandaşların ise acele etmesi gerekiyor. Ücretsiz olması ve birçok farklı alanda kurs seçeneğinin olması nedeniyle kısa bir süre içinde tüm kayıtlar dolmaktadır.

Herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmadan vatandaşların kurs başvurularının başlamasının hemen ardından ücretsiz bir şekilde bu kurslara katılım sağlamaları mümkündür. Onlarca farklı alanda vatandaşların ücretsiz şekilde ister meslek edindirme isterse de hobi amaçlı kültür ve sanat kurslarına katılmaları sağlanmaktadır.

İSMEK KAYIT NASIL YAPILIR?

İSMEK’e kayıt yaptırmak isteyen vatandaşların güncel kayıt tarihlerini takip ederek başvurularını vakit kaybetmeden yapmaları gerekecektir. ‘’giris.ibb.istanbul’’ adresinden online olarak vatandaşların İSMEK’e kayıt yaptırması mümkündür. İlk olarak sisteme erişim sağladıktan sonra ekranda yer alan ‘’Üye Ol’’ butonuna tıklanması gerekecektir.

Üyelik formu üzerinde yer alan tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesinin ardından anında üyelik işlemlerinin tamamlanası mümkündür. Her kayıt dönemi için İSMEK tarafından kayıt tarihleri ve başvuru şartları duyurulmaktadır. İstanbul’da yaşayan vatandaşların bu tarihleri takip ederek başvurularını yapmaları mümkündür.

İSMEK KAYIT TARİHLERİ NE ZAMAN?

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kayıtları başlayan İSMEK kurslarının 2023 – 2024 kayıt tarihleri de merak ediliyor. Yeni kayıt dönemi için vatandaşların Eylül ayında İSMEK’e başvurularını yapmaları gerekecektir. Başvuru tarihleri ve detayları için İSMEK internet sitesi üzerinden işlem yapılabilir.

Mehreç: