Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İşçi kentinin iş kazası bilançosu

İş Sağlığı ve Güvenliği Meclisi Kocaeli Yürütme Kurulu Üyesi Selçuk Karstarlı, son verilere göre Kocaeli’de son 7 ayda 34 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 

İş Sağlığı ve Güvenliği

İSİG Meclisi Kocaeli Yürütme Kurulu Üyesi Selçuk Kastarlı, İş güvenliği tedbirlerinin yetersizliği ve üretim baskısının, bu iş kollarındaki ölümleri artırdığını ifade etti. Karstarlı, işverenlerin iş kazalarını önleme yükümlülüğüne rağmen, kamuoyu baskısı olmadan sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi.

DENETİMLER YETERSİZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın son raporunda 2 bin 170 işçinin ölümüne rağmen sadece 42 denetim yapıldığını ortaya koyduğunu belirten Karstarlı, denetimlerin yetersiz olduğuna dikkat çekerek iş güvenliği önlemlerinin iş yerinin insan hayatına verdiği değerle doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayarak, caydırıcı olmayan cezaların sorumlulukları yerine getirmeyi engellediğini ve işverenlerin bu konuda daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

HUKUK SİSTEMİ DAHA ETKİN OLMALI 

Ayrıca, iş kazaları sonrası işçilere baskı yapılmasına ve kazanın kanıtlarının yok edilmesine dikkat çeken Karstarlı, devlet denetimleriyle güvensiz koşulların giderilmesi ve hukuk sisteminin daha etkili hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.