Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İnkarlara rağmen! Hikvision, Uygur tanıma yazılımını tedarik etmeye devam ediyor

Batı’da yasaklanmaktan kaçınmak için, 2022 yılında ÇKP’ye ait dev video gözetim şirketi, ırkçı video analitik sistemlerini sunduğunu durdurduğunu iddia etti. Ama bu bir yalandı. Hikvision, dünyanın en büyük video gözetim şirketidir. Dünyadaki her beş güvenlik kamerasından birden fazlası Hikvision tarafından üretiliyor. Evinizde olmasa da, muhtemelen şehrinizde veya kasabanızda bir tane vardır.

Batı'da yasaklanmaktan kaçınmak için,

Sadece bir sorun var, daha doğrusu iki. İlk olarak, Hikvision Çin Komünist hükümeti tarafından kontrol edilmektedir. Bu gerçekleri tam olarak tanıtmamasına rağmen, kontrol payı, ÇKP’nin Politbürosu’nun doğrudan denetimi altındaki bir kuruluş olan Devlet Konseyi’nin Varlık Denetim ve Yönetim Komisyonu tarafından kontrol edilen China Electronics Technology Group Corporation’a aittir. Dünya çapında, Çin’de üretilen teknolojik cihazlardan gelen verilerin, Hikvision gözetleme kameraları hakkında da şüphe uyandırmak için Çin’de sona erdiği yeterince vaka olmuştur.

Ancak, Hikvision’un başı daha spesifik bir şey için belaya girdi. Yüz tanıma işlevlerine sahip gözetim kameraları sunduğu Çin kamu güvenliği, Ordu ve istihbarat servislerinin tedarikçisidir. Bu işlevlerden biri, kameralar tarafından yakalananların Han Çinlileri, Uygurlar veya başka bir etnik azınlığın üyeleri olup olmadığını anlayabiliyor.

Uygurlar, birçoğunun “ırkçı” bir yazılım olarak adlandırdığı şeyde açıkça seçildi. New York Times, hikayeyi 2019’da uluslararası üne kavuşturdu; sonuç olarak, Hikvision’ın satışları sınırlıydı, çoğu durumda devlet kurumlarının kameralarını satın almasını yasakladı, Amerika Birleşik Devletleri’nde (2022’de şirketin ürünlerini tamamen yasakladı), Avustralya, İngiltere ve diğer bazı ülkelerde yasağa katıldı.

Yaptırımlardan ciddi şekilde etkilenen Hikvision, 2022’de Uygur karşıtı tanıma yazılımının üretiminin durdurulduğunu açıkladı.

Ne yazık ki, bu bir yalandı. Video gözetim teknolojisi üzerine özel ama son derece yetkili bir araştırma grubu olan IPVM (İnternet Protokolü Video Pazarı) sayesinde, Batı medyasına “ırkçı yazılımı” sistemlerinden kaldırdığını söylerken, Hikvision’ın Çinli yetkililerle yeni sözleşmeler müzakere etmekle meşgul olduğuna dair kanıtlarımız var. Böyle bir anlaşma Aralık 2022’de imzalandı.

Bu arada, Hikvision yalnız değil. Mayıs 2023’te “Bitter Winter”, Alibaba’nın da Uygurları hedef alan “ırkçı yazılımlar” ürettiğini gösteren başka bir IPVM raporunu inceledi.

Sonuç basit. Hem devlete ait hem de (az ya da çok) özel Çinli şirketlere, insan hakları ihlallerine karıştıklarını inkar ettiklerinde inanılmamalıdır. Sadece yalan söylüyorlar.

Biliyorsunuz, Amazon’a giderseniz, Hikvision video gözetim kamerasının arka bahçenizi korumak için mevcut en ucuz kamera olduğunu ve iyi değerlendirmeleri olduğunu söyleyeceksiniz. Ancak incelemelerin size söylemediği şey, verilerinizin Çin’de sona erme ihtimalinin olduğudur. Bunu umursamayabilirsiniz, ancak paranızın Uygurlara yönelik ırkçı zulmü desteklediği gerçeğini önemsemelisiniz. Hikvision’ı satın almayın. Daha da iyisi, genel olarak Çin teknolojisinden kaçının.
Kaynak: Bitter Winter