Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Günde 7 tane yiyene hastalık yok! Zeytinin şaşırtıcı özellikleri: Kolesterolün düşmanı, damarların dostu!

Sofralarımızın baş tacı olan zeytin, aslında sağlığımız için adeta bir hazine değerinde. Kuran’da da adı geçen zeytinin faydaları saymakla bitmiyor.

Sofralarımızın baş tacı olan

Kahvaltı sofralarımızın mütevazı konuğu zeytin, aslında sağlık için birçok sırrı barındırıyor. Ülkemizde Akdeniz ve Ege’nin incisi olarak bilinen zeytin, artık şifa kaynağı özellikleriyle de adından söz ettiriyor.

Görünüşte sadece bir garnitür gibi algılansa da, zeytinin faydaları saymakla bitmiyor. İşte, bu küçük ama etkili meyvenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri…

SAĞLIK İÇİN ZEYTİN

Zeytin, Akdeniz ve Ege bölgelerimizin bereketli topraklarında yetişen, hem taze hem de yağ formunda tüketilen bir nimettir. Doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan zeytin ve zeytinyağı, kolesterol seviyelerini dengeleyerek kalp sağlığını koruma altına alır. Kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Antioksidan özellikleriyle tanınan zeytin, vücuttaki serbest radikallerle mücadele ederek hücresel hasarı azaltır ve kronik hastalıkların önüne geçer. Kanserle savaşta da zeytinin içerdiği fenolik bileşikler, araştırmalara göre önemli faydalar sağlar.

Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkıda bulunan E vitamini ve diğer besin maddeleri de zeytinin içinde gizlidir. Sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardımcı olan lif açısından zengin zeytinyağı, kabızlık gibi sorunları da önler.

Cilt sağlığımız için de zeytinyağından yararlanabiliriz. Cildi nemlendirir, besler ve gençleştirir. Antioksidanlar sayesinde cildin yaşlanma belirtilerine karşı koruma sağlar ve iltihaplanmayı azaltır. Kemik sağlığımızı destekleyen K vitamini ve antioksidanlar da zeytinin içinde bulunur. Kemik yoğunluğunu artırarak osteoporoz riskini azaltır.

KUR’AN’DA ZEYTİN

Kur’an-ı Kerim’de zeytinin önemi, çeşitli ayetlerde vurgulanır. Nahl, Tin, Enam, Müminun, Abese, Nur surelerinde zeytinin anıldığına şahit oluruz. Örneğin, Nahl suresinin 11. ayetinde, Allah’ın gökten su indirdiği ve bu suyla ekin, zeytin, hurma, üzüm gibi meyveleri bitirdiği belirtilir. Nur suresinin 35. ayetinde ise, Allah’ın nurunun misali olarak kutlu bir zeytin ağacından yakılan bir çerağdan bahsedilir.

Zeytinin bu kadar çok faydası ve manevi değeri göz önünde bulundurulduğunda, günlük diyetimize zeytinyağı ve taze zeytinleri dahil etmek akıllıca bir seçim olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Refresh, özellikle göz kuruluğu rahatsızlığında
Sıradaki Haber Refresh Göz Damlası SGK Karşılıyor Mu?