Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Fevziye Camii tuvaleti mahkemeye takıldı!

İzmit Belediyesinin ücretsiz yapmak için girişimde bulunduğu İzmit Fevziye Camii Tuvaleti mahkeme sürecine takıldı.

İzmit Belediyesinin ücretsiz yapmak

İzmit’in en işlek noktalarından biri olan Yürüyüş Yolu üzerinde bulunan Fevziye Camii Tuvaleti Nevzat Doğan döneminde ihaleye çıkmış ve 8 yıllık sözleşme ile özel bir işletmeye verilmişti. Ücreti sürekli artan tuvalet son olarak 9 TL’ye ulaşmış ve vatandaşların tepkisine neden olmuştu. Yeni Cuma’da bulunan tuvaletin ücretsiz olarak hizmet vermeye başlaması ile birlikte Fevziye için de aynı hizmet belediyeden talep edildi. Geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında sözleşmesi 2026 yılında bitecek tuvalet ihalesi iptal edildi.

MAHKEMEYE TAKILDI

Ücretsiz olması beklenen Fevziye Camii Tuvaleti mahkeme sürecine takıldı. Tuvalet işletmecisi durumu mahkemeye verdi. Kocaeli 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Konu ile ilgili İzmit Belediyesinde yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “İzmit Belediyesi olarak, kamu hizmetlerinin en etkin ve verimli şekilde sunulması için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu bağlamda, Fevziye Camii’nde yer alan umumi tuvaletlerin halka ücretsiz hizmet vermesi amacıyla başlattığımız mücadelede; Kocaeli 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındığını belirtmek isteriz.

GÖREV SÜRESİNİ AŞAN KİRALAMA

Bilindiği üzere, Fevziye Camii umumi tuvaletleri, önceki belediye yönetimi tarafından 2017 yılında, 18 Mayıs 2025 tarihine kadar bir işletmeciye kiralanmıştı. Yönetimimiz, halkımızın temel ihtiyaçlarına ücretsiz erişimini sağlama hedefi doğrultusunda, Mayıs ayı meclis toplantısında Fevziye Camii umumi tuvaletlerinin ihalesinin iptali ve tuvaletlerin halka ücretsiz hizmet verebilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması kararını oy birliği ile almıştı.

“YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI”

Meclis kararı sonrası idare olarak ihalenin iptali kararı verdik ve ilgilisine tebliğ ettik.Bunun üzerine tuvaletin mevcut işletmecisi tarafından açılan dava sonucu tahliye işlemine Kocaeli 2. İdare Mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı alındı. Bu karar neticesinde, Fevziye Camii umumi tuvaletlerinin ücretsiz hale getirilmesi sürecinde bir duraksama yaşandı.

HALKIMIZIN MENFAATLERİ İÇİN HUKUKİ SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ

İzmit Belediyesi olarak; hukukun üstünlüğüne olan inancımız gereği, mahkeme kararına saygı duymaktayız. Halkımızın menfaatlerini koruma ve ücretsiz kamu hizmetleri sunma konusundaki kararlılığımız da devam etmektedir. Bu doğrultuda, mahkeme sürecinin takipçisi olacağımızı ve gerekli yasal yollar dahilinde, halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik attığımız adımların devam edeceğini belirtmek isteriz. İzmit Belediyesi olarak, kamu hizmetlerinin ücretsiz ve erişilebilir olması yönündeki çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Gelişmelerle ilgili olarak siz değerli halkımızı düzenli olarak bilgilendirmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.