Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Evinde 300 bin kitap var! Sayfalar arasında unutulanlarla sergi açtı

Şerafettin Ergül, 25 yıldır Kocaeli İzmit’te sahaflık yapıyor. Yıllardır binlerce kitap biriktiren Ergül, elinde bulunan 300 bin kitap arasında bulduğu mektup, diploma, not, fotoğraf ve kartpostal gibi yüzlerce hatıradan unutulanlar sergisi açtı.

Şerafettin Ergül, 25 yıldır

Sahaf Şerafettin Ergül, 25 yıldır yaptığı sahaflık mesleği boyunca 300 bin kitap biriktirmiş. Hala daha kitap almaya doymadığını, satamadıklarından çok alamadıklarına üzüldüğünü belirten Ergül, “Ay’da kitap var deseler çıkar alırım” diyor. 25 yıllık süreçte biriktirdiği binlerce kitap arasında bulduğu unutulan mektup, diploma, not, fotoğtaf ve kartpostal gibi yüzlerce hatırayı bir antika bavul içinde sergileyen Ergül, bu bavula ise “unutulan sergisi” adını vermiş.

UNUTULANLAR SERGİSİ

1970’den bu yana bulduğu her kitap, dergi ve ansiklopediyi biriktirdiğini belirten Ergül, biriktirdiklerini de itinayla tamir ettiğini, okuduğunu fakat her bulduğu kitabın sayfalarını itinayla araştırdığını ve içinde neler var diye baktığını söylüyor. Kitap, ansiklopedi ve dergilerin arasından çıkanların artmasıyla Ergül, çıkan hatıraları muhafaza etmeye karar vermiş. Muhafaza etme kararı ile eski bir bavul hazırlayan Ergül, kitaplar arasında bulduğu, mektup, diploma, not, fotoğraf ve kartpostal gibi yüzlerce hatırayı “unutulanlar sergisi” adını verdiği bu bavulun içinde muhafaza etmeye başlamış.

“PAYLAŞTIKÇA ZENGİNLEŞİYOR VE MUTLU OLUYORUZ”

Bulduğu her şeyi saklama fikrinin kendisine insanların biriktirerek kazandığı ve bir şeylerin zaman içerisinde değerli hale gelebileceği düşüncesiyle oluştuğunu söyleyen Ergül, “sayfaların arasından çıkan hatıraların bir gün sahiplerine ulaşabileceğini ihtimalini düşünüyorum ve bende bu hatıraları sahibine ulaştırma dürtüsü oluşuyor. Bu o kişiyi hayata bağlayacak bir neden olabilir. İnsanlara kaybettiği bir şeyi buldurmak, yıllar sonra onlar bir hatıra ile buluşturmak konusunda çok olumlu geri dönüşler aldım ve bu çok güzel bir nostalji oluyor. İnsanların hafızasında bir anıya canlandırmak benim için önemli. Bu durum aynı zamanda bir duygu paylaşımı oluyor ve bu paylaşımı çoğaltabiliriz. Saklarsak bir şekilde kişinin kendisine veya bir yakınına o hatırayı ulaştırabiliriz. Bu durum kültürün ve paylaşmanın önemini ortaya çıkarır çünkü bizi bir arada tutan en önemli olgu kültür ve paylaşımdır. Paylaştıkça zenginleşiyor ve mutlu oluyoruz” diyerek duygularını ifade etti.

EN DUYGULANDIĞI AN ÖZAL’A YAZILAN MEKTUBU BULMASI

Kendisini en duygulandıran anın ise, 35 yıl önce rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a Amerika Birleşik Devletleri’nden yazılmış bir mektubu ansiklopedi arasında bulduğu an olduğunu dile getiren Ergül, “İlginç olan bu mektup hiç açılmamıştı. Bunu duyan oğlu Ahmet Özal, mektubu istemiş, ‘mektubu bana göndersinler’ şeklinde bir istekte bulunmuş. Ben de kendisini bir davette bulundum. Kendisinin gelip bir çayımızı içmesini ve mektubu kendisine İzmit’te teslim etmek istediğimi ilettim. Kendisi bizi kırmadı ve 2 gün içerisinde geldi. Kendisi ile tanıştık. Bir zaman tünelinden çıkıp gelen 35 yıl önce yazılmış mektubu burada açıp okuyarak bizleri onurlandırdı” dedi. Bu anın kendisi ve ülke için çok mutlu bir an olduğunu söyleyen Ergül “çünkü o mektubun sahibi rahmetli olmuştu ve büyük ihtimalle yazanda hayatta değildi. Biz burada o isimlere anılarını yaşatma fırsatı sunduk” dedi.

UNUTULANLAR ARASINDA DİKKAT ÇEKEN HATAY DETAYI

Ergül’ün “unutulanlar sergisi” içerisinde yıllar önce ilkokul öğrencileri tarafından el yazısı ile hazırlanmış ödevler de bulunuyor. Ergül, Diyarbakır ve Hatay ile alakalı coğrafya ödevlerinin göstererek bu ödevleri ansiklopediler arasında bulduğunu ve muhtemelen bilgisayar ve İnternet teknolojinin olmadığı dönemde ansiklopedilerden faydalanılarak hazırlandığını söyledi. Ergül, Hatay ile ilgili ödevin kendisini duygulandırdığını aklına Hatay depreminin geldiğini ifade etti.

NUMAN GÜLŞAH’I DUYGULANDIRAN EVRAK

Haber için kendisini ziyaret ettiğimiz anlarda Şerafettin Ergül, unutulanlar bavulunu incelerken kendisinin de yıllardır farkında olmadığı bir belgeyle karşılaştı. Bavul içerisinde İzmit Yelken Kulüp tüzüğünü fark eden Ergül, tüzük içinde Kocaeli’nin tanınan simalarından ve tarihi eserler için verdiği mücadele ile bilinen Numan Gülşah’a ait kulüp üyelik kartı ve dernek gelirleri alındı belgesi buldu. 1995 tarihli alındı belgesinin kendisine yıllar önce Numan Gülşah tarafından teslim edilen kitaplar arasından çıkmış olabileceğini düşünen Ergül, o sırada orada bulunan Numan Gülşah’a sürpriz yaptı. Kendisine ait imzalı üyelik üyelik kartı ve dernek alındı belgesini gören Gülşah, geçmişten gelen bu anıları görünce duygulandığını belirtti.