Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Emekliler dikkat! Temmuz ayında maaşlar coşacak! Hesaplar yapıldı

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren zam hesapları tüm hızıyla devam ediyor. Peki, emeklilerin maaşları temmuzda ne kadar olacak? İşte son gelişmeler…

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren zam

Emekliler için maaş hesaplamalarında bir dönüm noktası yaşanıyor. Temmuz ayı itibarıyla, emeklilerin cebine girecek net maaş miktarı üzerindeki tartışmalar hız kazandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK), Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı yaklaşık 16-17 milyon emekliyi ilgilendiren bu değişiklik, emeklilerin maaşlarının yeniden hesaplanmasını gündeme getirdi. Emekliler, 2024 yılı temmuz ayında alacakları zam oranını ve yeni maaşlarını merakla bekliyor. İşte son detaylar…

MAAŞLARDA TEMMUZ AYI GÜNCELLEMESİ

Mevcut durumda, en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenmiş durumda. Ancak, Temmuz ayında yapılacak olan düzenlemeyle bu rakamın güncellenmesi bekleniyor.

Emekliler için kök maaş hesaplama sistemindeki bu değişiklik, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammının yüzde 37,57’den yüzde 49,25’e yükseltilmesiyle sonuçlandı. Bu oranlarla, en düşük memur emeklisi maaşı 14 bin 740 TL’ye çıkarıldı.

ZAM BEKLENTİLERİ VE HESAPLAMALAR

Emeklilerin maaşları, her yıl iki kez enflasyon farkına göre artırılıyor. Şu anda açıklanan TÜİK enflasyon rakamlarına göre, 4 aylık enflasyon oranı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 18,72, memur emeklileri için ise yüzde 13,56 olarak belirlendi. Bu oranlar, Temmuz ayında açıklanacak Haziran ayı enflasyon oranı ile birlikte 6 aylık enflasyon farkının kesinleşmesini sağlayacak.

En düşük emekli maaşı için masada iki farklı formül bulunuyor. İlk formül, 6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 25,39 olması durumunda, en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12 bin 500 TL’ye yükseltilmesini öngörüyor. Diğer yandan, 1 yıllık enflasyon farkı dikkate alındığında, enflasyonun yüzde 35-40 bandında gerçekleşmesi halinde, en düşük emekli maaşının 13 bin 500 TL ile 14 bin TL arasında olması bekleniyor.

Bu hesaplamalar, emeklilerin maaşlarının 6 ay boyunca yetebilmesi için refah payının da eklenmesini içeriyor. Memur emeklileri, enflasyon farkına ek olarak bu yıl Temmuz dönemi için yüzde 10 toplu sözleşme zammı alacaklar. Bu zam oranları, emeklilerin yaşam standartlarının korunması ve mali güvencelerinin artırılması açısından büyük önem taşıyor.

YORUMLAR

Bir adet yorum var

  1. Adı astarı olmayan maaş haberlerini yapmaktan emeklinin ümidini kırmaktan emekli usandı yayın yapanlar usanmadi bizi bırakın yazilar bizi cidden üzüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İktidar ekonomik sıkıntıları gidermek adına
Sıradaki Haber Asgari ücret ne kadar olacak?