Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ek vergi ödemesi araç piyasasını vurdu!

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile birlikte Çin’den gelen her otomobil için yüzde 40 ek vergi ödemesi alınacak. Çinli markaların bu durum sonrasında ne yapacağı merak konusu haline geldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin’den ithal edilen araçlara yönelik ek vergi yüzde 40’a çıkarılacak ve bu da Türkiye pazarındaki Çinli otomobil markalarının vergisinin yüzde 10’dan yüzde 50’ye yükselmesine neden olacak. En düşük gümrük vergisi 7 bin dolar olarak belirlenirken, bu artışın yanında KDV ve ÖTV de eklenecek. Kararın 8 Temmuz’da uygulanacak olması, araç fiyatlarının artacağına yönelik endişeleri artırdı.

İKİNCİ EL PİYASASINDA DA ARTIŞ BEKLENİYOR

Bu kararın ardından araç almak isteyenler, hızla bayilere koştu. Ancak araç teslimatlarının bir ayı bulması nedeniyle Çinli otomobillerin karaborsaya düşmesiyle karşı karşıya kalındı. Ayrıca, araç alımı için kaparo verenlerin de zamlı tarifeden ödeme yapması gerekecek olması, birçok müşterinin alımlarını geri çekmesine neden oldu ve bayiler ile müşteriler arasında sorunlar yaşanmaya başladı. Bayi yetkililerine göre, en düşük modelden en yüksek modele kadar araçlara 300 bin ile 700 bin TL arasında zam gelecek. 8 Temmuz’dan sonra fiyatların artacak olması, satışları olumsuz etkileyecek ancak şimdiden araç alanların kısa sürede yüksek kâr elde edebileceği belirtiliyor. Galerilerin toplu alım talepleri artarken, ikinci el piyasasında da fiyatların yüzde 30 artması bekleniyor.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Düzce Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü,
Sıradaki Haber Belediye’den ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine bayram yardımı