Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Alper Tunga Akkuş

Dolar, gerçekten düşebilir mi?

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de gerçekleşen yerel seçimlerin ardından döviz kurlarında yaşanan düşüş, birçok faktörün etkileşimiyle gerçekleşti. Seçim sonrası doların değerindeki bu azalış, bir dizi etkenin bir araya gelmesiyle açıklanabilir.

Bunun birkaç nedeni var.

İlk olarak, çalışanların maaşları ve bayram harcamaları için Türk lirasına dönme eğilimi göstermeleri bekleniyor. Bu, bireylerin ve ticari işletmelerin dövizden TL’ye geçiş yapmasıyla birlikte döviz talebinde bir azalma yarattı diyebiliriz.

İkinci olarak, bayram tatili boyunca faiz oranlarından (repo) faydalanmak isteyenlerin 10 günlük repo geliri elde etmek için Türk lirasına dönme eğilimi göstereceği tahmin ediliyor. Bu süre, yatırımcıların kısa vadeli getiri elde etmek için TL’ye yönelmelerine imkan tanıyacak ve döviz talebini azaltır teknik olarak.

Diğer unsur seçim sonuçlarına göre muhalefetin yerel seçimleri kazanması, Türkiye’nin halen demokratik bir ülke olduğunu göstermesi açısından olumlu bir sinyal olarak değerlendirilebilir.

Bu durum, piyasalara güven vererek döviz kurlarında bir düşüşe neden oldu diyebiliriz..

Ayrıca, Türkiye’de yaklaşık 4 yıl boyunca yeni bir seçim olmaması, ekonomik politikaların daha rasyonel bir şekilde uygulanabileceği düşüncesini güçlendiriyor. Bu süreçte, parasal sıkılaştırmanın sorunsuz bir şekilde devam edebileceği ve döviz kurlarının daha istikrarlı bir seyir izleyebileceği beklentisi oluşuyor.

Ancak, doların seçim sonrasında bir miktar düşmesiyle ilgili olarak birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Her ne kadar bu düşüş, belirli politika ve siyasi faktörlerin etkisiyle gerçekleşmiş gibi görünse de, döviz kurlarının uzun vadede istikrarlı bir şekilde düşmesi beklenmemelidir. Doların artış trendine devam etmesi muhtemel olsa da, Merkez Bankası’nın politika faizindeki artışlarla bu artışın bir miktar kontrol altında tutulabileceği öngörülebilir.

Fakat..

Dolar 40 lira oldu diyelim..

Yakıt kaç para olacak; yakıttan sebep lojistik maliyetler ne olacak, lojistik maliyetin bindiği sadece gıdalar ne olacak?..

İthal gelen ithal hammadde girdisi olan ürünler ne olacak?..

Nasıl dezenflasyon olacak; her şeyin fiyatı artacak baktığında..

Sanki komple stop ettirmeye çalışıyorlar bir süre, kimse bişey harcamasın, iç talep düşsün; hatta dış talepte yüksek kurdan dolayı düşsün ki hammadde ithalatı da iyice azalsın; dolarımız içerde kalsın, cari açık hayali bir dengelenme yaşasın, algılar biraz değişsin düşüncesiyle hareket ediyorlar.

Hem halkı düşünüp hem ihracatı düşünmek aynı anda zor..

Bizler için Türk halkı için yatırımlar konusunda ciddi bir belirsizlik hakim ama eminim dünyaya anlatıyorlardır ama biz bilmiyoruz.

Dolar kurunda ikili tepe mi oluşuyor?

Evet, dolar kurunda ikili tepe oluşumu konusunda kuşkularım var.

Şu an için sadece %1’lik iki düzeltme, bir ikili tepe oluşumu için yeterli değil gibi görünüyor.

Teknik analizde genel bir kural olarak, böylesine uzun vadeli ve güçlü bir rallinin zirvesinde ikili tepe oluşması için daha uzun bir zaman dilimi ve daha etkileyici bir formasyon gereklidir. Bu formasyon, piyasadaki duyguları değiştiren ve belirgin bir şekilde görünür hale getiren bir süreç olmalıdır.

Ancak, şu an için mevcut durumda böyle bir formasyonun oluştuğunu söylemek için henüz erken. Daha fazla veri ve fiyat hareketinin gözlemlenmesi gerekecek. Bu nedenle, dolar kurunda ikili tepe oluşumu konusunda kesin bir değerlendirme yapmak için daha fazla zamana ihtiyacımız var.

Bayram sonrası dönemde, özellikle 15 Nisan’da döviz kurlarının yönü önem kazanacak. Bu tarihte Mehmet Şimşek’in IMF toplantısı için ABD’ye gitmesi ve Nisan sonunda Merkez Bankası’nın ABD ziyareti gibi önemli olaylar, piyasalarda dengelerin değişmesine yol açabilir.

YORUMLAR

Bir adet yorum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER