Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Diz Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Geçer? 8 Yöntem

Diz ağrıları genel olarak günlük hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Merdiven çıkmak veya günlük ev işleri gibi aktiviteler, yaşanan ağrı nedeni ile engellenir. Peki diz ağrıları evde nasıl geçirilir? İşte detaylar…

Diz ağrıları genel olarak

Diz ağrısı, günümüzde birçok insanın en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak ileri yaştaki kişilerde meydana gelen diz ağrılarının nedenleri arasında kireçlenme ve diz kapağındaki sıvı kaybı yer alır. Bu gibi ciddi sorunlarda kişilerin mutlaka bir uzmana başvurması ve gerekli tedaviye en kısa sürede başlaması gerekir.

Diz ağrılarının nedeni her zaman ciddi kaynaklara dayanmayabilir. Yorgunluk, çok fazla ayakta kalmak, ters bir hareket yapmak ya da diz bölgesini sert bir yere çarpmakta diz ağrılarına neden olabilmektedir. Özellikle gün içerisinde çok fazla yürüyen kişilerin bu sorun ile karşılaşması oldukça muhtemeldir. Ciddi bir nedene dayanmayan basit ve orta dereceli diz ağrıları, evde uygulanabilecek doğal yöntemler ile tedavi edilebilir.

SOĞUK KOMPRES UYGULAYIN

Diz ağrılarının hızlı bir şekilde geçirilmesi için soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Ağrılı bölgeye buz ya da buzluktan alınan bir su şişesi yerleştirilerek, ağrıya neden olan sorunun giderilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda soğuk uygulaması ile bölgedeki kan akışının da dengelenmesi sağlanmış olacaktır. Bu da ağrının hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayacaktır.

ZENCEFİL YAĞI

Diz ağrılarının giderilmesi için en sık tercih edilen doğal yöntemlerden biri zencefil yağıdır. Zencefil yağının ağrı kesici ve iltihap söktürücü özelliği bulunur. Ağrıyan dize zencefil yağından birkaç damla damlatmak ve dairesel hareketler ile bölgeye masaj yaparak yağın emilmesini sağlamak, diz ağrılarının hafiflemesini sağlayacaktır. Bu doğal yağın içerisinde bulunan antioksidan maddeler, diz bölgesinde ağrıya neden olan iltihabın sökülmesini sağlayacaktır.

ELMA SİRKESİ – ZEYTİNYAĞI

Diz ağrıları için elma sirkesi ve zeytinyağı karışımını hazırlayarak doğal bir ağrı kesici elde edebilirsiniz. Elde edilen bu karışımın diz ve diz çevresine masaj yaparak uygulanması, kısa sürede diz ağrılarının giderilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda diz ağrılarının giderilmesi için günde bir fincan sirkeli su içilmesi de etkili olacaktır.

HARDAL YAĞI

Diz bölgesine masaj yaparak uygulanacak olan hardal yağı, ağrıların kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Doğal yağlar arasında bulunan hardal yağı, özellikle ağrılı bölgelerin tedavisinde tercih edilmektedir. Sadece birkaç damla hardal yağı kullanarak ve diz bölgesine dairesel hareketler ile masaj yaparak, ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

KEREVİZLİ YOĞURT

Diz ağrısı yaşadığınız günlerde kerevizli yoğurt tüketebilir ve ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Rendeleyeceğiniz kerevizi yoğurt ile karıştırarak tükettiğinizde kereviz, ürik asitlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Bu da diz ağrılarının geçmesine etki edecektir.

ÇINAR YAPRAĞI

Çınar yaprağı diz ağrıları için iki farklı şekilde kullanılabilir. Bunlardan ilki, çınar yaprağının suda kaynatılması ve elde edilen çınar yaprağı suyunun tüketilmesidir. Diğer bir yöntem ise yine çınar yapraklarının kaynatılması ve cilde temas edecek sıcaklığa gelmesinin beklenmesidir. Ilıyan çınar yaprakları, ağrının yaşandığı diz bölgesine sürülebilir. Her iki yöntem de diz ağrılarının kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

KUŞBURNU ÇAYI

Orta düzeydeki diz ağrılarının giderilmesi için kuşburnu çayı tüketimi tercih edilebilir. Ağrı kesici özelliğe sahip olan bu çay; regl ağrısı, baş ağrısı ve diz ağrısı için özellikle tercih edilmektedir. Genel olarak vücuttaki ağrıların giderilmesinde etkili olan kuşburnu çayının, günde bir ya da iki bardak olacak şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Farklı birçok soruna iyi gelen Hindistan cevizi yağı, diz ağrılarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Diz kapaklarının üzerine sürülen bu yağ, kan dolaşımını dengeleyerek ağrıların hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda eklemlerde oluşan ağrıların da hafifletilmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı, sahip olduğu vitaminler ile bu ağrıların kısa sürede tamamen geçmesine de imkan sunar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuruyemişler ve kuru meyveler, sağlıklı
Sıradaki Haber Kuruyemişler ve kuru meyveler sandığınız kadar masum değil: Zararları şaşırtıyor!