Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Dilovası’na 83 milyonluk otomotiv yatırımı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından haziran ayı yatırım teşvik belgeleri kısa bir süre önce açıklanmıştı. Açıklanan belgelere göre Kocaeli’de 40 firmaya milyarlarca lirayı aşan yatırım desteği verileceği görüldü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Bu firmalardan birisi de Fix Makine Tasarım İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi.
İstanbul’un sınır komşusu olan ve gerek coğrafi konumu, gerek ulaşım altyapısı nedeniyle irili ufaklı birçok sanayi devini bünyesinde barındıran Kocaeli’ye, hem içerden hem de dışardan yatırım gelmeye devam ediyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her ay açıklanan teşvik belgelerinde haziran ayında dikkat çeken yatırımlar vardı.

FİX MAKİNE DE LİSTEDE

Bu yatırımlardan birisi Fix Makine Tasarım İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi oldu. Kocaeli’nin batı yakasında Darıca’da faaliyet gösteren Fix Makine Tasarım İmalat, Dilovası’na yeni yatırım yapmaya hazırlanıyor. Fix Makine Tasarım İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde hayata geçirmeyi planladığı yeni yatırım için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teşvik başvurusunda bulundu. 
MOTOR VE MOTOR PARÇASI ÜRETECEK

Başta Kocaeli, Bursa ve Sakarya olmak üzere otomotiv sektörünün kalbinin attığı bölgelerde faaliyet göstermeye hazırlanan Fix Makine Tasarım İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Dilovası’na kuracağı yeni tesisle motorlu kara taşıtları ve motorlarıyla ilgili parça ve aksesuarların imalatını yapacak. Fabrikada her yıl 50 bin adet vites kolu çatal seti ve motor hidrolik kaldırma mekanizması üretilecek.

MİLYONLUK YATIRIM

Söz konusu proje için 39 milyon 168 bin lira net yatırım ve 1 milyon 676 bin dolar (44 milyon 778 bin lira) değerinde ithal makine ve teçhizat satın alacak. Firmanın yapacağı bu satın alım ve diğer harcamaları ile beraber toplamda 83 milyon lirayı bulacak.
İŞ KAPISI AÇACAK

Ayrıca pandemi ve ekonomik kriz ile boğuştuğumuz şu günlerde yapılacak yatırım ile 12 kişiye istihdam sağlanacak. Yatırım için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından “Faiz desteği, Sigorta primi işveren hissesi 6 yıl, yüzde 70 vergi indirimi, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası” verilecek.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili
Sıradaki Haber Yıldızlı’dan eğitim nöbetine destek!