Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’nin Körfez itirazı reddedildi ‘Dışardan gelen kamu görevlileri oy kullandı’

İl Seçim Kurulunun CHP Körfez’de itirazları reddetmesi sonrası açıklama yapan İl Başkanı Bülent Sarı, ilçeden yaşamayan kamu görevlilerinin Körfez’de oy kullandığını ifade ederek seçimin iptal edilmesi gerektiğini ifade etti

İl Seçim Kurulunun CHP

31 Mart Yerel Seçimlerinin sona ermesiyle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ülke genelinde oylarını yükselterek lider parti konumuna geldi. Kocaeli Körfez ilçesinde de ise durum henüz netlik kazanmadı. CHP’nin adayı Tayfun Balıkçı, Anadolu Ajansı verilerine göre yarışı önde götürürken 1395 oy farkla rakibinin gerisinde kaldı. 5 bin 14 oyun geçersiz sayıldığı Körfez’de seçimleri sadece az bir farkla kaybeden CHP, 401 sandığın tamamına itiraz etti.

YİNE REDDEDİLDİ

Oy torbalarının ağzının usule uygun şekilde mühürlü olmaması, geçersiz oyların fazla olması, elektrik kesintisi gibi teknik sıkıntıların olması nedeniyle Körfez’deki 401 sandığın tamamına 3 ayrı itirazda bulunuldu. İlçe Seçim Kuruluna yapılan itirazın reddedilmesi üzerine CHP önceki gün İl Seçim Kuruluna giderek itiraz etmişti. İl Seçim Kurulu da itiraz ile ilgili nihai kararını bugün verdi. İl Seçim Kurulu da CHP’nin itirazını reddetti.

“DESTEK İÇİN GELDİLER”

CHP’li avukatlar ve İl Örgütü itirazı son merci olan Yüksek Seçim Kuruluna taşımaya karar verdi. Konu ile ilgili CHP Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, bugün partisinin il binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya Körfez Belediye Başkan Adayı Tayfun Balıkçı, Kocaeli Milletvekilleri Muhip Kanko, Harun Yıldızlı, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan, İl Eski Başkanı Cengiz Sarıbay ve partililer katıldı.

“SEÇİMİN GÜVENLİĞİ ETKİLENMİŞTİR”

Bülent Sarı yaptığı açıklamada, “İlçe seçim kurulu ve il seçim kuruluna itirazda bulunduk ikisine de red geldi. Biz kazanmış olsak ve AK parti traş etmiş olsaydı sandıklar 3’üncüye sayılmış olacaktır. Her ilçede itirazları kabul edildi. Bizim adalet mücadelemiz devam ediyor. Şimdiki adalet mücadelemizi Yüksek Seçim Kurulunda devam ettireceğiz. 31 Mart akşamı bir çoğunuz elektrik kesintileri hakkında haberler yaptınız. 31 Mart akşamı elektrik kesintilerini öğrenince 3 milletvekilimiz ile birlikte direkt Körfez’e gittik. Bu elektrik kesintileri seçimin güvenliğini etkilemiştir. Sayımlar fener ile yapılmıştır.

“KAMU GÖREVLİLERİ İLÇEDE OY KULLANMIŞ”

Oy çuvallarının mühürsüz olma durumu da var. Maalesef farklı bir manzara ile karşılaştık. Oylar yolda açılmış yerlere dökülmüş. Bunlara da itiraz ettik. En önemli noktalardan biri kamu görevlilerinin Körfez’de oy kullanması. O ilçede yaşamayan kamu görevlisi sadece ve sadece Büyükşehir’e oy kullanabilir ilçeye kullanamaz. İl seçim kurulu buna itiraz etmiş. Ciddi sayıda oy kullanılmış bu şekilde. En önemli konu kamu görevlilerinin oy kullanması. Bu seçimin iptaline kadar gitmesi gereken bir durum söz konusu.

“ŞAİBELİ BİR BELEDİYE BAŞKANI”

En önemli itirazlarımızdan biri 5 bin 104 geçersiz oy var. Yüzde 5’e tekabül ediyor. 3 sefer seçimin etkisini değiştirecek bir fark. Bizim istediğimiz bu kara bulutların ortadan kaldırılması. Biz ilçe seçim hakimini geçmişte hangi partide meclis üyeliği yaptığına da bakmıyoruz. İlçe Belediye başkanı kazandık diye açıklama yapıyor. Belediye Başkanının üzerindeki bulutların kalkması şaibeli bir belediye başkanının olmaması için öncelikle kendisinin istemesi lazım.

“AK PARTİLİ BELEDİYE OLSA 3’ÜNCÜYE SAYILIRDI”

Burada Körfez halkının oyları var. Körfez Halkının nasıl yüzüne bakacak bilmiyorum. Bunun kendisinin istemesi gerekiyor. Biz itirazlarımızı sonuna kadar devam ettireceğiz Körfezimizin oylarına sahip çıkacağız. Adayımıza sahip çıkacağız. Genel merkezimiz ile irtibata girdik. Geldiğimiz nokta bütün ilçelerde ve illerde olduğu gibi Van’da da yaşandı. Biz de Kocaeli’de yaşıyoruz. Seçimi biz kazanmış olsaydık 3’üncüye veya 4’üncüye sayılıyor olacaktı. Adaletli bir şekilde oyların sayılmasını istiyoruz.

“KÖRFEZ HALKININ İRADESİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Körfez halkının iradesinde ne çıkacaksa hepimiz burada alkışlarız ama seçimin oyları tekrar sayılmalı. Kamu görevlilerinin oy kullanmaları haksız bir ortam yaratmıştır. Bu durum seçimin tekrar edilmesi anlamını taşır. Körfez halkının yüzüne bakmazlar. 5 yıl boyunca hak etmediği şekilde belediye başkanlığını kazanmış olarak tarihe geçecektir. Körfez Halkının iradesine sahip çıkacağız” dedi.

Tayfun Balıkçı: Haksız yere başkan olmanın manası yok

İtiraz sürüyor, okulda elektrik yok ama çevresinde var