Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Boşanma davası hangi mahkemede açılır? Dava neredeki mahkemede açılır?

Boşanma süreci, duygusal açıdan zorlayıcı bir süreç olmanın yanı sıra hukuki prosedürlerle de ilgilidir. Boşanma davası nerede açılacak, hangi mahkeme yetkilidir, gibi soruların cevapları bu sürecin daha bilinçli ve sorunsuz ilerlemesi için önemlidir.

Boşanma süreci, duygusal açıdan

Boşanma Davası Hangi Mahkemede Açılır?

Boşanma davaları Türkiye’de, özellikle bu konuda uzmanlaşmış olan “Aile Mahkemeleri”nde açılır ve yürütülür. Ancak Aile Mahkemelerinin olmadığı bölgelerde, bu görevi Asliye Hukuk Mahkemeleri üstlenir. Günümüzde çoğu il ve büyük ilçede Aile Mahkemesi mevcuttur. Ancak, daha küçük ilçelerde ya da nüfusun az olduğu yerlerde Aile Mahkemeleri olmadığı için boşanma davalarına Asliye Hukuk Mahkemeleri bakar.

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davasının hangi mahkemede görüleceği, yani hangi mahkemenin yetkili olduğu konusu, eşlerin oturduğu yere bağlıdır. Boşanma davasının açılacağı yetkili mahkeme şu şekildedir:

·        Davacı Eşin Yaşadığı Yer Aile Mahkemesi: Eğer eşler ayrı yerlerde yaşıyorsa, dava açan eşin (davacının) yaşadığı yerdeki Aile Mahkemesi yetkilidir.

·        Davalı Eşin Yaşadığı Yer Aile Mahkemesi: Eşlerden dava açmayan eşin (davalının) yaşadığı yerdeki Aile Mahkemesi de yetkili sayılır.

·        Eşlerin En Son Birlikte Yaşadığı Yer Aile Mahkemesi: Eğer eşler son altı ay içerisinde birlikte bir yerde yaşamışlarsa, bu yerdeki Aile Mahkemesi de yetkilidir.

Bu üç farklı mahkeme seçeneği arasından davacı, dava açmayı tercih ettiği yere göre davasını açabilir. Ancak, mahkeme seçiminde dikkatli olunması gerekir çünkü bazı durumlarda davanın daha hızlı ilerlemesi için stratejik mahkeme seçimi avantajlı olabilir. Bu nedenle boşanma davası açmadan önce bir avukattan danışmanlık almak, sürecin daha sağlıklı ilerlemesi adına oldukça önemlidir.