Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Beşkayalar Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Özellikleri

Beşkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli içinde bulunan doğal bir alandır. İçinde pek çok doğal güzellik barındıran bölgede tur rehberi eşliğinde geziler de düzenlenir.

Beşkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli

Beşkayalar Tabiat Parkının yeri Kocaeli ilinin Başiskele ilçesinde bulunur. İlçedeki bir semt olan Yuvacık içinde yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı, Aytepe Köyünün sınırındadır. Zengin bitki örtüsüne sahip olan tabiat parkı kendine has manzaralara ev sahipliği yapıyor. İstanbul ve Bursa gibi illere yakın olması sık ziyaretçi almasını sağlar. Doğa turizmi konusunda zengin bir içerik sunan Beşkayalar Tabiat Parkı yıl boyunca çok sayıda yerli turistin akınına uğrar.

Beşkayalar Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Beşkayalar Tabiat Parkına gitmek için daha çok şahsi araç tercih edilir. Çevre illere yakın olması nedeni ile şehirden uzaklaşmak isteyenlerin kolayca ulaşım sağlayabileceği bir yerdir. Kolay ulaşım sağlamak için İstanbul’dan 116 kilometre, Bursa’dan 140 kilometre, Adapazarı’ndan 60 kilometre ve İznik’ten 30 kilometre yol kat etmek gerekir. Kocaeli’ne ulaştıktan sonra Başiskele ilçesinin merkezine gidip daha sonra Aytepe Köy yoluna doğru ilerleyerek Beşkayalar Tabiat Parkına ulaşım sağlanır.

Şahsi araca sahip olmayanların toplu taşıma araçlarını kullanarak Beşkayalar Tabiat Parkına ulaşması mümkündür. Şehirlerarası otobüslerle Kocaeli’ne ulaştıktan sonra ilçelere yolculuk yapan minibüsler ile Başiskele’ye gitmek gerekir. İlçe merkezine ulaştıktan sonra Aytepe Köyü’ne giden minibüslere binip tabiat parkına yakın bir noktada inilir. Kısa bir yürüme mesafesinden sonra Beşkayalar Tabiat Parkı’na ulaşılmış olunur. Yol biraz engebeli ve taşlı olduğu için dikkatli olunmalıdır.

Beşkayalar Tabiat Parkı Özellikleri

Beşkayalar Tabiat Parkının özellikleri sayısız doğa aşığını kendine çekmesini sağlar. Birinci derece doğal sit alanı olan tabiat parkı, Kızıldere, Sıcakdere ve Soğukdere kollarının oluşturduğu bir vadinin ortasında bulunur. Tabiat parkını ismi söz konusu derelerin birleşme noktasında yer alan yüksek kayalıktan gelir. İnsanlardan uzak duran bölge doğal bitki örtüsünü, akarsularını, yaban hayatını ve vahşi yapısını iyi bir şekilde muhafaza etmiştir. Bu nedenle doğaseverlerin ve sporcuların gözde alanlarından biridir.

Tabiat parkı, amatör ve profesyonel doğa yürüyüşçüleri için çeşitli parkurlara sahiptir. Eşsiz bir doğal güzelliği deneyimleyip yürüyüş yapmak için en ideal doğal sit alanlarının başında gelen Beşkayalar Tabiat Parkında rehberli geziler de düzenlenir. Doğal yürüyüşler kadar popüler olmasa da bölgede kaya tırmanışı yapmak da mümkündür. Diğer bölgelere göre kaya tırmanışı anlamında kısıtlı bir alan sunan bu bölgede keşfedilmemiş pek çok yer bulunur.

Beşkayalar Tabiat Parkı Görülecek Yerler

Beşkayalar’da görülecek yerler bir hayli fazladır. Araştırmaya ilgi duyan kişilere keşfedilmemiş noktalar da sunan tabiat parkı aynı zamanda aleni güzelliklere de sahiptir. Bu güzellikler arasından ilginç bir yere sahip olan üç adet meteor çukuru gelir. Aytepe’nin batısında yer alan meteor çukurları Üzmezler Dağ tepesinde yer alır. 1900’lü yıllarda bölgeye düşüp yangına neden olduğu belirtilen meteorlar ağaçların telef olmasına neden olmuştur. Yangına dayanan anıt ağaçlar bölgede görülmeye değerdir.

Doğa yürüyüşleri bakımından büyük bir zenginlik sunan Beşkayalar Tabiat Parkı içinde rehberler ile birlikte yapılan seçenekler de bulunur. Bunlardan Menekşe Yaylası ve Cirbinali Yaylası görmeye değer yerlerdir. Bunların dışında bölgeye uğrayanların es geçmemesi gereken çok sayıda şelale, kanyon ve yayla vardır. İnönü Yaylası, Nushetiye Şelalesi, Karakaya Şelalesi, Beşkayalar Kanyonu, Serindere Kanyonu ve Kıranyurt Yaylası bunlardan birkaçıdır.

Beşkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücreti Nedir?

Beşkayalar Tabiat Parkı girişi yayalar için ücretsizdir. Şahsi araçlar ile gelen kişiler için otopark ücreti bulunur. Aynı zamanda piknik yapmak için masa ücreti ve kamp yapmak için çadır ücreti de alınır. Bunlar dışında kişi kendi ihtiyaçlarını beraberinde getirmesi zorluk yaşamaması açısından önerilir.

Mehreç: