Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Furkan Çalışkan

Bence CHP hem mutlu hem de pişman

31 Mart Yerel Seçimlerinin kuşkusuz en büyük kazananı Cumhuriyet Halk Partisi.
CHP büyükşehirlerde ve il belediyelerinde, 81 belediyenin 35’ini almayı başardı. AK Parti’nin aldığı belediye sayısı ise 24.
Yine CHP Türkiye genelinde kullanılan oyların yüzde 37,77’lik bölümünü alarak tarihi bir başarı yakaladı.
Üstelik tüm olumsuzluklara rağmen.

İYİ HAZIRLANAMADILAR

Kuşkusuz CHP, yerel seçimlere hazırlık noktasında iyi bir süreç geçirmedi. Aday belirleme krizleri yaşadı, partide birçok skandal işe şahit olduk. Genel Başkan Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki çekişme, başta Kocaeli olmak üzere birçok şehri etkiledi.
Seçim öncesinde de CHP’li hiçbir isim, böyle bir tabloyu, böylesine net bir galibiyeti beklemiyordu. Ama oldu.

7’Lİ MASANIN AVANTAJI

CHP genel seçim öncesinde ismi Altılı olan ancak Yedili şekilde hareket eden masanın avantajını yerel seçimlerde hissetti.
CHP Yedili Masa sayesinde şunu başardı: Muhalif seçmen, çok da parti aidiyeti hissetmiyor. AK Parti’ye kaybetmek için farklı adreslere yönelebiliyor. İşte masa hamlesiyle muhalif seçmeni konsolide etme adımını atan CHP, yerel seçimlerde bunun meyvelerini topladı. Ortada ne İyi Parti kaldı, ne Gelecek, ne Deva. Muhalif oylar CHP’de toplandı.

OLMUŞLAR TOPLANDI

CHP’li adaylar, CHP’li başkanlar seçmene umut satmadı aslında. Çılgın projeleri yoktu. Müthiş bir gelecek vaat etmiyorlardı. Fakat bir ekonomik bunalımın tam ortasındayız. Küskün ve kızgın seçmenlerin adresi CHP oldu. Baktığınız zaman CHP oylarını rekor seviyede de arttırmadı. Seçimi bu noktaya getiren kuşkusuz sandığa gitmeyen seçmen oldu. CHP’nin kendi seçmeni ile muhalif seçmen ise sandığa sahip çıktı. Vardığımız noktada CHP olmuşları topladı ve zirveye oturdu.

HÜRRİYET ANALİZLERİ YIKTI GEÇTİ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, birçok analizi hiç etti. En başta da benim düşüncelerim geçersiz kılındı. Çünkü ben Hürriyet’e 2019’da seçimi kazandıran Yeşilova, Yenişehir, Tavşantepe, Kuruçeşme gibi mahallelerden bu seçimde beklenen desteğin gelmeyeceğini öngörüyordum. Genel seçimde İzmit’te 30 bin oy alan İyi Parti’nin en azından 10 bin oy alabileceğini düşünüyordum. Fakat Hürriyet hem İyi Parti’yi yuttu hem de Muhammet Ertürk ve Lütfü Obuz gibi hamlelerle zayıf olduğu mahallelerde el yükseltti. En nihayetinde meclis çoğunluğunu da sağladı.

EN GARANTİSİYDİ

Her siyasi sohbette, CHP adına Kocaeli’de Derince’nin İzmit’e kıyasla daha rahat olduğunu ifade ediyordum. Belediye başkanı seçilen Sertif Gökçe, Derince’den hakikaten kopmadı. Düğündü, cenazeydi, özel gündü… İlçeyi terk etmedi. 5 yıldır belediye başkan adaylığına kendini hazırlıyordu. Zaten 2019’da birçok seçmenin gönlünde bir uhde olarak kalmıştı. Azim ve sabırla belediyeyi kazanmayı başardı. Tebrik ediyorum.

ÇALIK’IN ZAFERİ

Ahmet Çalık. Tıpkı Sertif Gökçe gibi bir hikaye yazdı. O da Karamürsel’den kopmadı. Siyasetten kopmadı. İlçesinden kopmadı. 2019’da belediyeyi salladı, ama yıkamadı. 2024’e yavaş yavaş kendini hazırladı. Ve çıkan sonuca Kocaeli’de hiçbir kimsenin şaşırdığını düşünmüyorum. CHP Karamürsel ve Derince’de adaylarının dirayeti ve kararlılığıyla adeta yerel siyaset nasıl yapılır dersini verdi. Şimdi Karamürsel’de yeni bir dönem başlayacak. Bende merakla bekliyorum.

YAZIK OLDU TÖRK’E

CHP’nin Darıca adayı Saide Arslan Çalışkan, muhteşem bir isim olabilir. Aslında bakarsınız çok iyi de bir oy aldı. Ancak düşünmeden edemiyorum. 2019’da Yakup Törk CHP’nin adayıydı. Daha zor bir ortamda yüzde 42,42’lik bir oran yakaladı. Muzaffer Bıyık ise yüzde 52,20 ile göreve seçildi. Bu dönem ise Saide hanım yüzde 30,91 oy aldı. Muzaffer Bıyık ise yüzde 39,37 ile göreve seçildi. Belki de CHP Darıca’da Yakup Törk’ü sürecin en başında aday gösterseydi, Karamürsel ve Derince’deki gibi bir hikayeyi yazması işten bile değildi. Geldiler adamı Dilovası’nda aday gösterdiler. Adeta itibarına ateş ettirdiler. Darıca’da seçim kazanma potansiyeli olan Törk’e Dilovası’nda nal toplattılar. Ne diyelim, yazık oldu Törk’e.

KÖRFEZ’DE HER ŞEYE RAĞMEN

CHP’nin topal ördek olduğu ilçelerden biri kuşkusuz Körfez’di. Ön seçimden belediye başkan adayı olarak çıkan Tayfun Balıkçı neredeyse adaylıktan istifa etme seviyesine geldi. CHP Körfez İlçe Örgütü ile Tayfun Balıkçı’nın arası yoktu. Bu medyaya da yansıyordu. Her şeye rağmen Tayfun Balıkçı Körfez’de destan yazdı. Bence seçim sürecinde CHP’liler Körfez’de bu kadar finişe yakın olduğunun farkında değildi. Eğer olsalardı, daha çok eğilirler, daha çok çalışırlardı.

Kartepe’de Nilay Merttürk, Gölcük’te Özgür Yılmaz, Kandıra’da Serkan Açıkgöz, Başiskele’de Anıl Acurman, Çayırova’da Muharrem Gökçe, hakikaten güzel performans sergiledi. Kocaeli’de ve Türkiye’deki tabloya baktığımız zaman CHP’nin en büyük pişmanlıklarından birini Gebze’de aday çıkarmayarak yaşadığını düşünüyorum. En başta da Nail Çiler. Bu tabloyu bilse aday olmaz mıydı? CHP böylesi bir tablonun oluşabileceğini öngörse, Gebze gibi bir ilçeyi boş bırakır mıydı? Bırakmazdı.

VE ATASOY BİLGİN

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Atasoy Bilgin’i çok eleştirdiler. Hatta adaylığı neden kabul ediyor diye bile üstüne gittiler. Seçime 2 ay kala çok zor bir görevi üstlendi Atasoy Bilgin. Kendini yeterince kamuoyuna tanıtamamasına rağmen CHP ve muhalif seçmenin oylarını konsolide etmeye başardı.

HEM MUTLU HEM PİŞMAN

Ortaya çıkan tabloya bakıyorum. Filme yerel seçimden 6 ay öncesine sarıyorum. Mustafa Sarıgüllerin, Fatma Kaplan Hürriyetlerin, Haydar Akar’ların, Harun Yıldızlıların Büyükşehir adayı olarak konuşulduğu günlere. İlçelerde de sürükleyici aday tercihleriyle birlikte CHP Kocaeli’de çok daha farklı bir hikaye yazabilirdi. Benim görüşüm, CHP Kocaeli’de yerel seçim sonuçları için çok mutlu. Ancak bir o kadar da pişman.

CHP’YE DÜŞEN

Öyle veya böyle, seçmen sandığa gitti veya gitmedi. Hiç önemli değil artık. Seçmen CHP’ye tarihi bir misyon yükledi. Bundan sonra CHP’ye düşen, seçmenin kendine verdiği görevi eksiksiz yerine getirmektir. Başkanlıksa başkanlık, meclisse meclis. Seçmen hepsini CHP’ye verdi. CHP sabırla, erken seçim peşine koşmadan, milleti yormadan eksiksiz bir şekilde görevlerini yerine getirirse, siyasi iklim kendisine daha da ılıman esecektir. Tabi CHP’nin yeni süreçte kimlerle yol arkadaşlığı yapacağının da büyük önemi var. Bildiğimiz şekilde devam ederse CHP, seçmen ilk ekonomik düzelmede CHP’ye tokatını atar. Güneş parıldadı mı CHP’nin defoları ortaya çıkar. Bu nedenle CHP milleti dinlemeli, sökükleri dikmeli ve görevini yapmalı.

İpucu

Sabır ve zaman, şiddet ve öfkenin yapabileceğinden çok daha fazla iş başarır.

YORUMLAR

Bir adet yorum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER