Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Ahmet San

Ben Sporcunun Zeki Çevik ve Ahlaklısını Severim!

Bu haftaki yazıma Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün bu anlamlı sözüyle başladım. Ahlaklı ve çevik sporcular konusunu daha sonraki yazılarımda ele almak üzere şimdilik bir kenara bırakıyorum.

ŞİMDİ GELELİM ZEKİ SPORCULAR MESELESİNE

 Zeka Psikolojide; Öğrenme, Öğrenilenden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve çözüm yolları geliştirebilme yeteneğidir.

 Zeka Gelişimi ise; Biyolojik özellikler, Kalıtım, İçinde Bulunan çevre, Beslenme gibi bir çok faktörün rol oynadığı bir süreçtir.

HAYATA 1-0 YENİK BAŞLAYANLAR

Ülkemizdeki yaşam şartları, eğitim sistemi, sosyal yapı gibi birçok sebep sporcu seçiminde altyapı antrenörlerinin elini kolunu bağlamakta ve gerçekten zeki ve o spora daha yatkın yetenekli sporcularla uğraşmak yerine eline hangi nitelikte sporcu gelmişse onları eğitip iyi sporcular yapmak için çaba sarfetmektedir.

Yetenek ve zeka testi ile sporcu seçimi yapılmadığı için ileriki yaşlarda profesyonel sporcu olmak isteyen çocuk ya da gençlerimiz spor hayatına 1-0 yenik başlamaktadır.

Bu da ülkemizden birçok dalda dünya çapında yetenekli sporcular çıkmamasına neden olmaktadır.

Sporcular ne kadar yetenekli olurlarsa olsunlar sportif gelişimlerine paralel olarak spor zekalarının gelişiminin de gerçekleşmesi gerekir.

Spor zekasının gelişimi sportif eğitimle başlar ve belli bir ivmede artarak devam etmesi gerekir.

Ülkemizde spor eğitimi ile ilgili olarak Spor Liseleri ve Üniversitelerin Spor Bilimleri Fakülteleri (BESYO) tarafından verilmektedir.

Bu okullarda sporcu ya da spor adamı olmak isteyenler için sportif yeteneklerin arttırılması, sporcu sağlığı, sporcu beslenmesi, spor anatomisi gibi birçok alanlarda dersler verilmekte ve sporcuların sportif gelişmeleri sağlanmaktadır.

BİZDEKİ SPOR LİSESİ

İlimizde ise Kartepe’nin Uzuntarla mahallesinde merhum Hayrettin Gürsoy’un adının verildiği Spor Lisesi var.

Hayrettin Gürsoy hocamızı 15 Şubat 2007’de kaybettik. İlimizde tam 5 yıl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı.

Trafik kazasında yitirmiştik hocamızı. Birçok başarısı ve eseri vardı.

Kendisini buradan bir kez daha anmak istiyoruz.

İşte bu Spor Lisesi çok özel bir eğitimcinin adını aldı.

Çayırova’da da inşaatı devam eden ikinci bir spor lisesi var ve önümüzdeki süreçte faaliyete geçecek. Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı Spor Bilimleri Fakültesi’nde lise ve üniversite düzeyinde eğitim verilmektedir.

İlimizdeki spor eğitimindeki iki soruna değinmekte fayda görüyorum.

MERKEZE UZAK

Hayrettin Gürsoy Spor Lisesi il merkezine uzak ve aynı zamanda ilimizin şu anda tek spor lisesi olduğu için diğer ilçelerden okula gelmeyi düşünen öğrenciler için okula ulaşım daha büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Diğer daha büyük bir sorun ise Kocaeli Üniversitesi bünyesindeki Spor Bilimleri Fakültesi’ne girişte “Üniversite sınavından aldığı puan + yetenek sınavı” yerine sadece üniversite sınavında alınan puanına göre öğrenci alınmaktadır.

Bu da kendi ilimizin bile sporcularının İstanbul, Sakarya, düzce gibi yakın illere ya da daha farklı uzak illerinde üniversite eğitimleri için sporda en verimli olacakları yaşlarda kulüplerinden ayrılmalarına, müsabık spordan uzaklaşmalarına neden olmaktadır!

 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NDEKİ ÖĞRENCİ ALIM ŞARTI GÖZDEM GEÇİRİLİYOR

Ülkemizde çok sayıda üniversite,  AYT sınavından aldığı puan + yetenek sınavı ile öğrenci alırken Kocaeli Üniversitesinin bu uygulamadan yıllar önce vazgeçmesi ilimiz sporuna müspet etkisi oldukça fazladır.

Bu yıl yüksek öğretim kurumunun aldığı karar doğrultusunda tekrar yetenek sınavının getirildiğini öğrendik fakat uygulamada nasıl olacağını bizlerde merakla bekliyoruz.

Konuyu toparlayacak olursak…

Spocuda yeteneğin yanında “Zekanın” şart olduğu bir gerçektir

Atatürk bunun yıllar önce bilincindeymiş ve “Ben Sporcunun Zeki Çevik ve Ahlaklısını severim” sözünü söylemiş.

Sporcuların zeka gelişimi en iyi biçimde “Spor Eğitimi” ile gerçekleşecektir.

Bizler de sporcularımız için eğitimi daha ulaşılabilir hale getirip profesyonel ülkemizden her alanda profesyonel sporcular yetişmelerini sağlamalıyız.

Hepinize spor ile dolu günler diliyorum.

YORUMLAR

2 adet yorum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER