Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bayram öncesi sıkı denetim! Marketler mercek altında

Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde marketleri denetledi.

Kocaeli Ticaret İl Müdürlüğü

Yapılan denetimlerde, fiyatların fahiş düzeyde olup olmadığı, etiketle kasa fiyatları arasında fark bulunup bulunmadığı, son değişim tarihi ile önceki fiyatları tek tek kontrol edildi.

DENETİMLER SIKILAŞTI

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala market denetimlerini sıklaştıran Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, özellikle temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik etiketleri inceledi. Denetimlerde, ürünlerin etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunup bulunmadığına, etiketlerdeki ürün fiyatının son değişim tarihi ile önceki fiyatına bakıldı. Denetime Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya da katıldı.

DEVAM EDECEK

Denetimin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Veysi Uzunkaya, Türkiye genelinde fiyat etiketi, raf ve kasa fiyat farkı ile haksız fiyat artışıyla ilgili denetimlerin kesintisiz devam ettiğine dikkat çekti. Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Türkiye’nin ticaretini bozmaya yönelik her türlü girişimi engellemek amacıyla denetimleri sürdüreceklerini ifade eden Uzunkaya, “Ekiplerimizle beraber tüketicinin haklarını koruyucu tüm hususları korumak üzere denetimlerimiz devam edecek. Tüketicilerimize ve satıcılarımız çağrımız var. Tüketicilerimiz, kasa ve raf fiyat farkıyla karşı karşıya kaldıklarında Ticaret İl Müdürlüğü’ne acil şekilde haber versinler ve ALO 175 hattımızdan bizlere ulaşabilirler. Bu tür hususların acilen çözüleceğini belirtmek istiyorum” dedi.

HAKSIZ FİYAT ARTIŞINDAN KAÇINILSIN

Satıcılara da uyarılarda bulunan Uzunkaya, “Bütün satıcılarımızdan, tacirlerimizden şunu rica ediyoruz; maliyet girdisinde herhangi bir artış olmadığı halde maliyetlerinde artış varmış gibi gereksiz yere fiyat artırımından kaçınsınlar” diye konuştu.

YAPTIRIM UYGULANDI

Kocaeli’de yılbaşından bugüne kadar 5 bin 528 marketin ve 24 bin 500 ürünün denetlendiği bilgisini veren Veysi Uzunkaya, “976 üründe aykırılıktan dolayı 1 milyon 781 bin 500 TL idari yaptırım yapılmıştır. Amacımız ceza kesmek değil, hem ticaretimizi hem de piyasanın dengesini korumak” ifadelerini kullandı.